Finał konkursu „Chronimy dziuplaki”

Na terenie strzelnicy myśliwskiej PZŁ w Kumowej Dolinie odbył się finał konkursu łowiecko-przyrodniczego „Chronimy dziuplaki”, zorganizowane przez: Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.
W okresie wiosennym Koło Łowieckiego nr 23 „Szarak” w Chełmie przekazało dzieciom i młodzieży ze szkół w Wojsławicach, Leśniowicach i Rudzie-Hucie budki lęgowe, zaś Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie przeprowadził prelekcję „Po co ptakom dziuple?”. W ramach konkursu uczestnicy mieli zaprezentować instalację przekazanych budek lęgowych, w tym: wybór miejsca dogodnego do ich zawieszenia, sposób montażu oraz efekty zasiedlenia w formie prezentacji multimedialnej.
Pokaz prezentacji odbył się w Domu Myśliwych Ziemi Chełmskiej w Kumowej Dolinie. W skład komisji konkursowej weszli: Sylwia Zgorzałek – członek zarządu Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” w Warszawie, Mirosław Sawicki – łowczy okręgowy, Krzysztof Wojciechowski – prezes KŁ nr 23 „Szarak” w Chełmie, Ryszard Suszyński – kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Chełmie oraz Paweł Łapiński – pracownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. Komisja była pod wrażeniem profesjonalnego podejścia do aktywnej ochrony przyrody, jak również poziomu prezentowania swoich prac. Reprezentanci wszystkich szkół znaleźli się na podium, zajmując następujące miejsca:
Miejsce 1: Drużyna SP w Leśniowicach pod opieką Ewy Nafalskiej-Zalewy, 2. Drużyna ZSP w Wojsławicach-Kolonii pod opieką dyrektora szkoły – Andrzeja Czernieja, 3. drużyna ZS w Rudzie-Hucie pod opieką Roberta Jokisza.
Szkoły otrzymały puchary a młodzież w nagrodę miała okazję poznać największą w regionie kolekcję budek lęgowych dla ptaków, ssaków i owadów, zwiedzić Park urządzeń łowieckich oraz wziąć udział w pokazach strzeleckich. (m)

Zielona klasa

Strzelnicę myśliwską w Kumowej Dolinie w ramach „zielonej klasy” odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół w Okszowie pod opieką nauczycieli: Anny Lepionki i Anety Konickiej. Wycieczkę po lesie w Leśnictwie Góry – Nadleśnictwo Chełm rozpoczęto od odwiedzenia Miejsca pamięci narodowej w Kumowej Dolinie, gdzie w 1940 r. okupanci wymordowali grupę chełmskiej inteligencji. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie strzelnicy myśliwskiej, a w niej „Łowieckiej ścieżki edukacyjnej”. Po „Parku urządzeń łowieckich” młodzież oprowadzał Mirosław Sawicki. Kolejnym atrakcyjnym elementem był zorganizowany pokaz strzelecki – strzelanie do rzutków w wykonaniu Mirosława Kabały z KŁ nr 82 „Dubelt” w Chełmie. Kolejny element zwiedzania obejmował „Ekspozycje budek lęgowych” dla różnych gatunków ptaków, małych ssaków oraz owadów zapylających. Podczas spotkania myśliwi wyjaśniali, czym powinna charakteryzować się prawidłowo wykonana budka lęgowa, kiedy i gdzie wieszać oraz jak monitorować ich wykorzystanie. Myśliwi opowiadali o tym, jak ptaki wiosną szukają w naszym otoczeniu miejsca do złożenia jaj i wychowania piskląt. Ptaki-dziuplaki poszukują odpowiedniego miejsca zastępującego naturalne dziuple. Bezpieczne i komfortowe warunki zapewnią im montowane przez myśliwych budki lęgowe. Chronią przez zimnem, opadami deszczu, wiatrem oraz nadmiarem słońca. Odpowiednio zamontowane i zabezpieczone chronią przed drapieżnikami. Spotkanie na strzelnicy podsumowano zawieszeniem na jednym z modrzewi budki lęgowej dla dziuplaków, podpisanej przez uczestników wycieczki. Czy zaproszenie zostanie przyjęte przez ptaki i budka zostanie zamieszkana, młodzież sprawdzi za rok, podczas kolejnego spotkania z myśliwymi na strzelnicy w Kumowej Dolinie. (m)