Finał konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa w chełmskim amfiteatrze

Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – w polskiej kulturze i tradycji zajmuje miejsce wyjątkowe! Szczególnie na wsi, gdzie życie współczesne i tradycja wzajemnie się przenikają. To właśnie one – ciche bohaterki naszych „Małych Ojczyzn” stoją na straży domowego ogniska piastując honorowe miejsce ambasadorek kultury danego regionu.

Mając na uwadze trud oraz chęć zachowania dziedzictwa kulturalnego Ziemi Lubelskiej na terenach wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zorganizował III edycję Konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. Patronat honorowy nad konkursem objęła Pierwsza Dama – Pani Agata Kornhauser – Duda.

Do tegorocznej III edycji Konkursu zgłosiło się 308 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń, co dało łącznie 1078 potraw, ciast i serwet, które były oceniane przez powołane komisje konkursowe. Półfinały odbyły się w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej oraz Lublinie i objęły powiaty: krasnostawski, włodawski, chełmski, zamojski, biłgorajski, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, bialski, łukowski, parczewski, radzyński, lubelski, kraśnicki, łęczyński, lubartowski, świdnicki, opolski, puławski i rycki.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były lubelskie zioła, a Panie mogły składać zgłoszenia w następujących kategoriach:  „Ziołowe skarby kulinarne”, „Ciasto jak dawniej” oraz „Serweta inspirowana tradycją”.

Wśród dań, które szczególnie zapisały się w historii kuchni regionalnej, obecnych na tegorocznych półfinałach nie zabrakło pierogów, hałajdy, lebiody czy parzybrody. W lokalnym menu pojawiły się też mięsiwa i ryby przygotowane w asyście ziół uprawnianych na ziemi lubelskiej. W słodkiej części konkursu królowały zaś ciasta drożdżowe, ciastka przez maszynkę czy zapomniany dziś metrowiec.

Laureaci każdego z półfinałów konkurować będą o miejsce na podium podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 4 września br., w Amfiteatrze „Kumowa Dolina” w Chełmie. W każdej kategorii przyznane zostaną nagrody finansowe o łącznej wartości 34 500, 00 zł. Laureaci otrzymają również pamiątkową publikację z drugiej edycji Konkursu, opatrzoną słowem wstępnym Pierwszej Damy.

Na Galę Finałową powołany został Komitet Honorowy, w skład, którego wchodzą: Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów, Jacek Sasin – Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych, Grzegorz Puda – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uwieńczeniem finału będzie recital Pani Haliny Frąckowiak oraz występy zespołów ludowych: Bokoryny, Jaworu, Drewutni oraz Kapeli Wujka Romana.
Organizatorzy Gali Finałowej przewidzieli również degustację produktów regionalnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych oraz projekcję materiału filmowego z udziałem Karola Okrasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here