FOGR dla swoich?

Tegoroczny podział pieniędzy z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych budzi zaskoczenie wśród chełmskich samorządowców. Pieniądze dzielone przez Urząd Marszałkowski trafiły do zaledwie dwóch gmin związanych z PiS. Reszta nawet nie wiedziała o naborze. Na cenzurowanym mają być podobno gminy z grupy G9, które kiedyś podpadły wicemarszałkowi województwa, Zdzisławowi Szwedowi.

Dzieleniem pieniędzy z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (FOGR) zajmuje się samorząd województwa lubelskiego. Marszałek ma do dyspozycji pieniądze pochodzące z opłat m.in. za odrolnienie gruntów. Pieniądze z FOGR mają służyć szeroko rozumianej ochronie gruntów rolnych a dotowane są z niego np. remonty dróg dojazdowych do pól. O pieniądze na ten cel co roku zabiegają gminy. I chociaż dotacje nie są duże, bo to zazwyczaj od 30 do 50 tys. zł, to dzięki nim i wkładowi własnemu (dotacja stanowi 50 proc. kosztów inwestycji) można co roku zrobić jedną drogę we wsi.

– Urząd Marszałkowski co roku ogłasza nabór wniosków w ramach FOGR i zazwyczaj dostawaliśmy wcześniej informację na ten temat – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. – W tym roku było inaczej. O naborze dowiedzieliśmy się pokątnie. A pomimo złożonego wniosku nie mamy odpowiedzi i nie wiadomo, kto dostał pieniądze.

A przynajmniej oficjalnie. Bo nieoficjalnie samorządowcy wiedzą, że spośród piętnastu chełmskich gmin pieniądze dostaną dwie, związane albo sympatyzujące z PiS, czyli Sawin i Leśniowice.

Wśród chełmskich wójtów mówi się, że na pieniądze nie mają co liczyć ci, związani z grupą G9. Dlaczego? G9 miało z PiS nieudaną koalicję w powiecie chełmskim (na początku kadencji 2010-2014). A Zdzisław Szwed, obecny członek zarządu województwa lubelskiego, w którego gestii jest m.in. FOGR, był szefem Zarządu Dróg Powiatowych.

Stanowisko stracił wraz z likwidacją ZDP a potem rozstał się z powiatem po rozpadzie koalicji. Czyżby teraz miał sobie o tym przypomnieć? Ze Z. Szwedem nie udało nam się skontaktować. Do Urzędu Marszałkowskiego wysłaliśmy pytanie dotyczące podziału pieniędzy z FOGR. Wrócimy do sprawy, gdy otrzymamy odpowiedź. (bf)