Fotowoltaika, termomodernizacja i drogi

Gmina Wola Uhruska prowadzi kilka dużych inwestycji, a wkrótce rusza z kolejnymi. Na tapecie są dwie drogi, termomodernizacja budynku urzędu gminy, montaż instalacji fotowoltaicznych i przebudowa oczyszczalni ścieków.

67 instalacji

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na zakup i montaż 67 instalacji fotowoltaicznych, które trafią do gospodarstw indywidualnych. – Z projektu wycofało się ok. 10 osób, więc w ich miejsce wylosowane zostaną osoby z listy rezerwowej, która liczy ok. 65 pozycji – mówi wójt Jan Łukasik. – Liczymy, że inwestycję zaczniemy realizować w połowie wakacji. Będziemy montować kilka rodzajów instalacji o mocy od 2 do 5 kW. Wkład własny mieszkańców będzie wynosił około 25 procent całkowitej wartości inwestycji.

Droga wyczekiwana, ale wąska

Dobiega końca budowa drogi wzdłuż rampy kolejowej w Woli Uhruskiej. Długo wyczekiwana inwestycja łączy drogę wojewódzką 819 z powiatową do Stanisławowa. Nie wszyscy mieszkańcy są jednak zadowoleni z jej szerokości. – Są głosy, że 5 metrów to za wąsko – mówi wójt. – Niestety, na szerszą jezdnię nie pozwoliły parametry działki, którą kupiliśmy od PKP. I tak musieliśmy zwęzić rów odpływowy, co nastręczyło nieco kłopotów. Ze względów bezpieczeństwa w części drogi zdecydowaliśmy się na budowę chodnika, więc jezdnia ma szerokość maksymalną z możliwych.

Urząd Gminy planuje też budowę ulic Parkowej i Spokojnej. Początkowo zakładano, że utwardzenie będzie z kostki brukowej, ale ostatnie spadki cen asfaltu sprawiły, że gminne władze dopuszczają również i taką możliwość. Inwestycja będzie w formie zaprojektuj i wybuduj, więc to wykonawca zdecyduje o jej ostatecznym kształcie.

Cieplej, oszczędniej, ekologicznie

Wkrótce rusza termomodernizacja budynku urzędu gminy. Obiekt będzie nie tylko bardziej wydajny energetycznie, ale też ładniejszy. W ramach remontu planuje się wymianę kotła na gazowy, wymianę grzejników oraz oświetlenia na energooszczędne. Trwa także montaż małej farmy fotowoltaicznej przy oczyszczalni ścieków w Bytyniu, która pozwoli na ograniczenie kosztów jej działania. W planach jest też ogłoszenie przetargu na modernizację całej oczyszczalni. Ruszył kolejny etap budowy sieci wodno-kanalizacyjnej. (bm)