Francuski od podstawówki

Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie jako jedyna w województwie lubelskim tworzy klasę dwujęzyczną z językiem francuskim. Zajęcia poprowadzą nauczyciele, którzy przez wiele lat z powodzeniem organizowali naukę w Gimnazjum nr 9 w Lublinie. Tamtejsza klasa od 2005 roku funkcjonowała pod patronatem Ambasady Francji w Polsce.


– W roku szkolnym 2018/2019 planujemy otworzyć oddział dwujęzyczny z językiem francuskim na poziomie klasy siódmej. Zapraszamy uczniów klas szóstych lubelskich szkół podstawowych do składania wstępnych deklaracji, które można pobrać na stronie internetowej szkoły – mówi Anna Białek-Marek, koordynatorka sekcji dwujęzycznej w SP 29 w Lublinie i III LO w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE oddział Lublin.
– Nasza szkoła oferuje, oprócz zwiększonej liczby godzin języka francuskiego (4 godziny tygodniowo, 1 godzina cywilizacji), przedmioty wykładane z elementami języka francuskiego; dodatkowe, bezpłatne, zajęcia przygotowujące do olimpiad, konkursów i egzaminów DELF A1 i A2; zajęcia z native speakerami oraz z wykorzystaniem nowych technologii – dodaje.
Rekrutacja do klasy VII dwujęzycznej odbędzie się na podstawie świadectwa ukończenia klasy szóstej oraz testu predyspozycji językowej, który odbędzie się w czerwcu 2018 roku.

Czekają na ruch ministra

W SP nr 29 nauczyciele są gotowi podjąć się nauki języka francuskiego już w klasie IV szkoły podstawowej. Uczniowie kontynuowaliby naukę języka przez trzy lata w ramach dodatkowych godzin języka francuskiego. W klasie IV i V mieliby po jednej godzinie francuskiego, a w VI – po dwie. To wyjątkowy w skali lubelskich szkół pomysł, dlatego jego realizacja uzależniona jest od decyzji MEN. – Czekamy na decyzję dotyczącą wprowadzenia języka francuskiego na poziomie klasy IV w roku szkolnym 2018/2019. To byłby eksperyment pedagogiczny, którego zrealizowanie umożliwi uczniom nie tylko poznanie języka francuskiego, ale i prawne przygotowanie do końcowego egzaminu w szkole podstawowej – przyznaje Anna Białek-Marek. Naukę języka francuskiego uczniowie rozpoczęliby od podstaw. Po ukończeniu szkoły podstawowej mogliby kontynuować naukę francuskiego w wymiarze rozszerzonym w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie w grupach międzyoddziałowych. Znajomość francuskiego otwiera obecnie możliwości w świecie nauki i biznesu. To nie tylko język Francji, ale i licznych krajów frankofońskich, do których należą m.in. Monako, oraz częściowo Kanada, Belgia i Szwajcaria. Po francusku można porozumieć się w krajach Afryki, np. Tunezji czy Maroku oraz Azji (Wietnam, Laos, Kambodża). (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here