Gminne święto plonów w Dorohusku

(30 sierpnia) Gminne święto plonów w Dorohusku rozpoczęła, zgodnie z tradycją, msza dziękczynna za zbiory i żniwa. Odprawił ją w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Dorohusku ks. dr Witold Gąciarz. Po występie zespołu „Ale Babki z Kapelą Męską” poświęcono wieńce dożynkowe. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał chór parafialny pod przewodnictwem Bogusława Sagana. Następnie przekazano bochen chleba z tegorocznych zbóż gospodarzowi gminy Wojciechowi Sawie. Wójt złożył podziękowania rolników za trud ich pracy oraz za obfite zbiory.


Na dożynki przybyli m.in.: poseł Krzysztof Grabczuk, radni Rady Powiatu i Rady Gminy, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek samorządowych z terenu gminy, Kół Gospodyń Wiejskich oraz sołtysi.

– Po uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie konkursów – relacjonuje Konrad Czebiera, specjalista ds. organizacji wydarzeń kulturalnych w Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku. – Do rywalizacji o „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” zgłoszono dziewięć wieńców.

Przy ich ocenie pracowała komisja w składzie: Agnieszka Błaszczuk-Mech z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agnieszka Gałęziowska z Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chełmie, Edyta Soborska – radna Rady Gminy Dorohusk. Tytuł najładniejszego przypadł wieńcowi KGW w Turce, drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez członkinie KGW w Michałówce, a trzecie miejsce komisja przyznała KGW „Ale Babki” w Dorohusku. Wyróżnienia otrzymały: KGW w Barbarówce, Okopach-Kolonii, Ostrowie, Wólce Okopskiej oraz wieś Zanowinie i Zespół Śpiewaczy Teosinki.

Do konkursu „Tradycyjny Chleb Wiejski” zgłoszono osiem wypieków. Oceniała je komisja w składzie: Agnieszka Prus z Koła Łowieckiego nr 82 „Dubelt” w Chełmie, Ryszard Suszyński z Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie, Katarzyna Tołysz-Hawryluk – radna Rady Gminy Dorohusk. Pierwsze miejsce zdobyła Irena Iwańczuk z Michałówki, drugie – Jerzy Szymanko reprezentujący KGW w Okopach-Kolonii, a trzecie – Bożena Gałecka z Dorohuska. Wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Hajduk, Justyna Iwańczuk, Anna Podlipna, Stanisława Soroczyńska oraz KGW w Wólce Okopskiej.

O przekaz medialny w postaci transmisji uroczystości online oraz zdjęć zadbały Renata Borkowska-Stopa oraz Beata Soczyńska, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania. (opr. red)