Gorzka prawda o chełmskich gminach

W pierwszej dziesiątce, ale od końca, znalazła się gmina Sawin w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za 2020 rok przygotowanym przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Niestety, pozostałe chełmskie gminy i miasto też nie mogą pochwalić się wysokim miejscem w zestawieniu. Najlepiej wypadł za to powiat chełmski.

Ranking powstaje w oparciu o kilka wskaźników ekonomicznych: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem, relacja zobowiązań do dochodów ogółem, udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach.

Chociaż na rankingi trzeba patrzeć z dystansem i wiedzieć, jak czytać zawarte w nich dane, to jednak są ciekawą lekturą, na podstawie której można poznać ogólną kondycję samorządów. Wysokie miejsce przypada tym gminom i miastom, które nie tylko najwięcej przeznaczają na inwestycje i pozyskują na nie zewnętrzne finansowanie, ale mają jednocześnie „bezpieczne” zadłużenie. Zapewne dlatego, jeszcze do ubiegłego roku, w czołówce zestawienia brakowało miast i gmin z naszego regionu, które gonią sąsiadów z zachodniej Polski. Jednak w tegorocznej edycji aż 9. miejsce w kraju i 1. w województwie lubelskim zajęło miasto Świdnik. Chełmskie samorządy aż takim sukcesem nie mogą się pochwalić. Najgorzej wypadła gmina Sawin, która wśród 1533 gmin wiejskich w Polsce zajęła 1524. miejsce, a więc znalazła się w pierwszej dziesiątce od końca. To także najgorszy wynik w województwie lubelskim. Niewiele lepiej wypadły gminy: Wojsławice (1498.), Żmudź (1493.), Dubienka (1365.) i Białopole (1363.). Na całkiem niezłe 379. miejsce udało się wskoczyć gminie Ruda-Huta. Kolejne miejsca zajęły gminy: Chełm (434.), Leśniowice (672.), Dorohusk (780.), Wierzbica (810.), Rejowiec Fabryczny (914.) i Kamień (925.).

Troszkę lepiej poszło naszym gminom wiejsko-miejskim. Rejowiec Fabryczny znalazł się na 122. miejscu a Rejowiec na 287. miejscu wśród 642 samorządów. Miasto Siedliszcze zajęło 477. miejsce.

Wśród 66 miast na prawach powiatu Chełm sklasyfikowano na dosyć dalekiej, bo 49. pozycji – mimo trwających, licznych inwestycji. Biała Podlaska zajęła niezłe 33. miejsce, ale Lublin już 56., a Zamość dalekie 61.

Najlepiej w rankingu wypadł w swojej kategorii powiat chełmski, który zajął 31. miejsce na 314 powiatów w kraju. Sąsiednie powiaty krasnostawski i włodawski zajęły odpowiednio 127. i 138. miejsce.

Dane, na podstawie których przygotowano ranking, pochodziły z Regionalnej Izby Obrachunkowej. (reb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here