Gotowi na nabór i egzaminy

Elektroniczny nabór do szkół działa już wszędzie. Jedyną niewiadomą będzie forma przeprowadzenia pisemnych matur i zasady organizacji egzaminu ósmoklasisty. Wszystkie szkoły powiatu włodawskiego deklarują gotowość do ich przeprowadzenia.

– Obecny proces rekrutacji to dla nas bardzo trudny temat – mówi Leszek Młynarczyk, dyrektor Zespółu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce Osadzie w powiecie włodawskim. – Wydłuża się ten okres niepewności, kiedy uczniowie wrócą do szkoły.

Nie możemy liczyć na ten najlepszy kontakt z rodzicami i naszymi potencjalnymi uczniami, czyli na spotkania twarzą w twarz, więc cały czas szukamy dotarcia do naszych potencjalnych „klientów” innymi niż tradycyjne drogami. Więcej działamy w mediach społecznościowych i na stronie internetowej szkoły, gdzie – mam nadzieję – już wkrótce pojawi się zakładka z możliwością tzw. wirtualnego spaceru po naszej szkole.

W planach mamy też inne metody zaprezentowania naszej placówki, ale na chwilę obecną nie mogę jeszcze o nich mówić. Jako dyrekcja działamy i myślimy nad sposobami ulepszenia naszej pracy i sposobów dotarcia do obecnych ósmoklasistów i już nie możemy się doczekać powrotu do normalności, bo szkoła bez uczniów to tylko puste i smutne mury – dodaje.

W nieco lepszym nastroju jest Mieczysław Omelczuk, który zarządza Zespołem Szkół nr 1 i II LO we Włodawie. – Wszystkie szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat włodawski, stosują nabór elektroniczny w systemie Vulcan. Terminy egzaminów wstępnych w szkołach podstawowych są przesunięte i na razie nie znamy dokładnie, kiedy się odbędą – ogłosi to lubelski kurator oświaty.

Jesteśmy spokojni o nabór, bo z naszą ofertą w tradycyjnej formie dotarliśmy do wszystkich szkół podstawowych z terenu powiatu jeszcze przed epidemią. Spotkaliśmy się z ósmoklasistami, pokazaliśmy im prezentacje multimedialne, przekazaliśmy materiały papierowe, zorganizowaliśmy tzw. dzień zawodowca. Z oczywistych względów odwołaliśmy jedynie dzień otawrty, ale myślę, że nie będzie to miało wielkiego wpływu na zainteresowanie naszą szkołą. Na razie jednak skupiamy się na rozdaniu świadectw i przygotowaniach do matury – dodaje Omelczuk.

Praktycznie żadnego wpływu koronawirus nie będzie miał na przebieg egzaminu ósmoklasistów. – Mamy około 35 takich uczniów, co w zasadzie nie sprawia żadnego problemu przy organizacji egzaminu – wyjaśnia Mirosław Konieczny, dyrektor Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej. – Mamy odpowiednie warunki, czekamy tylko na ostateczne wytyczne co do przebiegu tego procesu – dodaje.

Podobnego zdania jest też Marta Baj, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawoej im. św. Teresy w Holeszowie (gm. Hanna). – U nas do egzaminu przystąpi pięciu uczniów, więc nie przewiduję żadnych trudności – mówi. – Nie znamy tylko dokładnych procedur, poza tym nie zmienia się dla nas nic. Oczywiścide nabór organizujemy drogą elektroniczną, ale ze względu na to, że wszyscy się tu znamy, to ze wszystkimi rodzicami potencjalnych uczniów romawiamy indywidualnie zachęcając ich do wyboru naszej placówki – przyznaje Baj. (bm)