Gotowi na podniebne show?

Już za tydzień, 8 i 9 czerwca, czeka nas II Świdnik Air Festiwal, największa i najciekawsza impreza lotnicza po tej stronie Wisły, tym razem wzbogacone o występy muzycznych gwiazd – Organka, Ani Dąbrowskiej i grupy Enej. Bilety w cenie 10 i 20 zł na jeden dzień imprezy już do nabycia poprzez strony MOK w Świdniku, Świdnik Air Festival, serwisu biletyna.pl oraz w kasie MOK. Będzie je można również kupić na miejscu, w dniu imprezy.


PROGRAM

Gwiazdy na niebie.

8 czerwca, g#odz. 14 – 22.30.

14.00 – pierwszy lotniczy pokaz w wykonaniu Waldemara Jaworskiego za sterami wielozadaniowego, dwuturbinowego śmigłowca Mi-2. Zaraz po nim samolotem treningowo– turystycznym Cessna C152 w przestworza wzbije się Jarosław Rozwód.

14.30 – oficjalne rozpoczęcie imprezy z pokazem skoków spadochronowych, przelotem balonów ogrzewanych gorącym powietrzem i samolotu AN-2, czyli największego produkowanego seryjnie jednosilnikowego dwupłatowca na świecie, za którego sterami siedział będzie szef Aeroklubu Świdnik, Krzysztof Janusz. Kolejnym pilotem, który zaprezentuje swoje umiejętności i możliwości swojej maszyny, będzie Krzysztof Duk latający helikopterem Robinson R44. Po „solowych” występach przyjdzie pora na dwie grupy akrobacyjne – najpierw wystąpi Firebirds na trzech maszynach Extra 330, a później wojskowy zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry na TS-11 Iskra.

Następnie będzie można obejrzeć na niebie Boeinga Stearman B75N1 2S3, czyli dwupłatowy wojskowy samolot szkoleniowy, na którym lata Marek Forystek. Po nim na niebie pojawi się kolejna grupa – specjalizująca się w lataniu w szyku trzyosobowa formacja Cellfast Flying Team na francuskich samolotach typu Morane. Nie mnie efektowanie zapowiada się kolejny pokaz – na maszynach pamiętających czasy II wojny światowej z „Latającego Muzeum Polskich Sił Powietrznych” zaprezentują się: Robert Pietracha na DH Tiger Moth, Krzysztof Łączkowski na DHCI Chipmunk i Ireneusz Puchała na Taylorcraft Auster IV.

Później nad głowami widzów pojawi się kolejny śmigłowiec – wielozadaniowy SW-4 prowadzony przez Grzegorza Lenarta. Następnie maszynę Hatz Classic i swoje umiejętności pilotażu zaprezentuje Wojciech Hajdukiewicz. Po nim będzie można podziwiać wyczyny pilotów: Marka Masalskiego, Antoniego Nowaka i Szymona Tomaszewskiego na samolotach Piper (dwa Cub-4h, J3C Cub ). Zaraz potem widzów czeka występ Marii Muś, członkini Śmigłowcowej Kadry Narodowej, która jako jedna kobieta na świecie wykonuje podniebne akrobacje śmigłowcem. Robi to dwusilnikowym, lekkim śmigłowcem BOLKOW BO105. Po niej zaplanowano pokaz Artura Kielaka i Mateusza Stramy na samolotach XA41 i YAK 3U R-2000. Następnie po raz drugi tego dnia będziemy mogli oglądać za sterami Krzysztofa Janusza – tym razem w duecie z Jarosławem Motylem na popularnej PZL 104 Wilga. Po statecznej Wildze podziwiać będziemy mogli kolejną lotniczą gwiazdę – Łukasza Czepiela, mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger i jego szybkiego jak błyskawica EDGE 540TK. Następnie ponownie zaprezentuje się Grupa Akrobacyjna Firebirds, a po niej obejrzymy nie mniej efektowne pokazy Marka Choima na samolocie Extra 330SC – jednej z najlepszych i najzwrotniejszych maszyn akrobacyjnych. Pierwszy dzień pokazów zakończą podniebne popisy z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych w wykonaniu latającej na paralotniach grupy The Flying Dragons i brytyjskiej formacji Airborne Pyrotechnicks. na dwóch motoszybowcach Grob G-109b.

Gwiazdy na niebie.

9 czerwca, godz. 12.00 – 17.30

Drugi dzień będzie równie bogaty w lotnicze wydarzenia. Rozpoczną Krzysztof Janusz i Jarosław Motyl takim samym pokazem, jak w sobotę. Następnie zaprezentuje się Waldemar Jaworski, a po nim Jacek Mainka na DH82 Tiger Moth, Krzysztof Łączkowski na DHCI Chipmunk, Ireneusz Puchała na Taylorcraft Auster IV. Zaraz po nich widzowie będą mogli znowu podziwiać wyczyny Krzysztofa Duka, a później Marka Forystka i grupę Cellfast Flying Team. Następnie – po raz pierwszy na II Świdnik Air Festiwalu – zaprezentuje się Krzysztof Będkowski za sterami ultralekkiego, szybkiego samolotu Virus SW121. Po nim w przestworza wzbije się Marek Choim i kolejno Grzegorz Lenart, Wojciech Hajdukiewicz, Łukasz Czepiela, grupa Airborne Pyrotechnics, Marek Masalski, Antoni Nowak, Szymon Tomaszewski i Jarosław Rozwód. Później widzów czeka kolejny pokaz Grupy Akrobacyjnej Firebirds i akrobacje śmigłowcowe w wykonaniu Marii Muś. Jako przedostatni zaprezentuje się duet Artura Kielaka i Mateusz Strama, a część lotniczą imprezy zakończy pokaz Cellfast Flying Team.

9 czerwca. 18.30. Gwiazdy na scenie

Po lotniczych emocjach i półgodzinnej przerwie rozpocznie się część artystyczna. Jako pierwszy, o godz. 18.00 zagra Organek, ok. godz. 20.00 na scenę wyjdzie Ania Dąbrowska, a na zakończenie, ok. 22.00 koncert da grupa Enej.

Każdego dnia imprezy na lotnisku odbywać się będzie rodzinny piknik z pokazami sprzętu wojskowego, zabytkowych samolotów, samochodów i motocykli. Będzie również strefa dmuchańców i cateringu, a pierwszego dnia do godziny 19.00 również Strefa na Zdrowie Polpharmy, gdzie będzie można wykonać bezpłatne badania kardiologiczne (badanie cholesterolu, glukozy i wieku serca), endokrynologiczne, spirometryczne i okulistyczne oraz skorzystać z porady specjalistów.

– Ideą Strefy na Zdrowie Polpharmy jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom powyżej 40. roku życia. Jest to także odpowiedź na długi czas oczekiwania w Polsce na wizytę u specjalistów, czym podyktowany jest wybór oferowanych przez nas badań i konsultacji – mówi Marta Gawrylik, koordynatorka akcji.

Bilety i dojazd

Bilety na imprezę można kupić przez strony internetowe Miejskiego Ośrodka Kultury, Świdnik Air Festival i serwis biletyna.pl, w kasie kina Lot w Świdniku, ale również na miejscu imprezy. Bilet normalny na jeden dzień kosztuje 20 zł, a ulgowy 10 zł. Z ulgi mogą skorzystać uczniowie, studenci, emeryci, renciści, „Zasłużeni dla Świdnika”, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis oraz świdnickich kart „Rodzina 3+” i „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku” oraz ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Na pokazy wejdą bezpłatnie: dzieci do 7. roku życia, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Specjalnie z okazji lotniczego festiwalu zostaną uruchomione dodatkowe połączenia z Lublina MPK i PKP. Szczegóły pojawią się wkrótce na stronach internetowych przewoźników. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here