Hanna całkiem nieźle

W rankingu ekonomistów za 2019 r. miasto Włodawa dopiero na końcu stawki, powiat włodawski – w środku, zaś gmina Hanna – na 11. miejscu. Autorzy – ekonomiści z uznanych krakowskich ośrodków naukowych – wykorzystali w nim wskaźniki pochodzące z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych.

W rankingu brano pod uwagę: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń, relację zobowiązań do dochodów ogółem i dział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Miasto Włodawa na 235 gmin miejskich w Polsce uplasowało się na 219. miejscu. W województwie lubelskim gorsze są tylko Międzyrzec Podlaski, Dęblin i Rejowiec Fabryczny. Z kolei powiat włodawski na 314 powiatów ziemskich sklasyfikowano na 95. pozycji (przed np. łęczyńskim i krasnostawskim).

Natomiast w kategorii gmin wiejskich niezły wynik uzyskała gmina Hanna – na ponad 1,5 tys. gmin w Polsce uplasowali się tuż za pierwszą dziesiątką – na 11. pozycji. To na pewno zasługa gigantycznych środków unijnych pozyskanych na 1 mieszkańca gminy. Inne gminy z powiatu wypadły gorzej, ale bez wstydu: Urszulin – 201. lokata, Wola Uhruska – 413., Hańsk – 502., Stary Brus – 731., Włodawa – 817., Wyryki – 964. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here