Hanna otwiera największą atrakcję

Na ostatnią sobotę czerwca zaplanowano uroczystości związane z otwarciem Centrum Religijno-Zabytkowego w Hannie. To finał największego projektu zrealizowanego w gminie przy wsparciu środków zewnętrznych. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Raz Dwa Trzy.

– Serdecznie zapraszam do Hanny na otwarcie Centrum Religijno-Zabytkowego – mówi Hubert Kowalik, menedżer projektu „Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej w gminie Hanna – ochrona i udostępnienie”. – Program wydarzenia będzie bardzo bogaty. Uroczystości rozpoczną się w samo południe. Punktem kulminacyjnym dnia będzie rekonsekracyjna msza święta sprawowana przez biskupa siedleckiego ks. Kazimierza Gurdę. Na naszej scenie wystąpi m.in. zespół Raz Dwa Trzy ze swoim koncertem „Ważne piosenki”. Szczegółowy program zaprezentujemy już niebawem, tymczasem już teraz polecam zarezerwować sobie ostatnią sobotę miesiąca dla Hanny. Jestem przekonany, że dzień 29 czerwca zapisze się złotymi głoskami w historii naszej gminy – uważa Kowalik.

Projekt pt. „Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej w Gminie Hanna – ochrona i udostępnianie” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Lubelskiego Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne projekty regionalne, poprzez kompleksowe działania konserwatorskie i renowacyjne zabytków ruchomych i nieruchomych w miejscowości Hanna.

Projekt obejmuje cztery oddzielne przedsięwzięcia. Głównym jest remont budynku kościoła parafialnego wraz z renowacją zabytków ruchomych, remont dzwonnicy z rekonstrukcją historycznego jej zwieńczenia, zagospodarowanie działki przykościelnej (ciągi piesze, prace dendrologiczne).

Kościół jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego jako szczególnie cenny przykład drewnianej architektury sakralnej z pierwszej połowy XVIII w. Zabytki ruchome w jego wnętrzu stanowią wysoką wartość artystyczną i objęte są ochroną konserwatorską. Natomiast w dzwonnicy oprócz ekspozycji muzealnej prezentowane będą filmy i informacje promocyjne. Drugim elementem projektu jest modernizacja i przebudowa budynku dawnej plebanii z przeznaczeniem na miejsce spotkań wielokulturowych i wielowyznaniowych.

Wystawa została zaprojektowana w pięciu wydzielonych salach, z których każda prezentować będzie tradycję i historię pięciu różnych wyznań religijnych współistniejących na tych terenach. Elementem projektu jest też zagospodarowanie terenu probostwa na ogród oraz zmiana sposobu użytkowania budynku „carskiej szkoły” na obiekt o charakterze kulturalnym poprzez utworzenie w nim galerii malarstwa i izby pamięci na wzór gospodarstwa domowego sprzed 100 lat. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here