Hanna wśród najlepszych

Powoli Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i sztandarowych miejsc nie tylko na mapie powiatu włodawskiego, ale i całego regionu. Najlepszym tego dowodem jest uznanie nie tylko w oczach odwiedzających, ale i specjalistów – konserwatorzy zabytków rozpływają się w zachwycie nad tym projektem, a minister przyznaje wyróżnienie.

– Nagrody i wyróżnienia w konkursie „Zabytek zadbany” to symboliczne podziękowanie dla zarządców i właścicieli zabytków za ich wysiłek i troskę o zachowanie naszego dziedzictwa – powiedziała wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków prof. IH PAN Magdalena Gawin, ogłaszając wyniki konkursu „Zabytek zadbany”. W tym roku do konkursu zakwalifikowane zostały 63 zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych, spośród których jury wskazało laureatów 6 nagród i 11 wyróżnień w pięciu kategoriach.

W tym zaszczytnym gronie znalazła się gmina Hanna z jej projektem renowacji kościoła parafialnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wraz z dzwonnicą, która została wyróżniona w kategorii: architektura i budownictwo drewniane. M. Gawin, gratulując laureatom i wyróżnionym, wyraziła nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie miała możliwość osobiście wręczyć wszystkim nagrodzonym statuetki i dyplomy konkursu „Zabytek Zadbany 2020”. – Bardzo się cieszymy, że nasza inwestycja znalazła się w tak szacownym gronie – mówi wójt Grażyna Kowalik.

– Te wyróżnienie pokazuje, że nasza praca nie poszła na marne, ale jest też doskonałym narzędziem promocyjnym dla gminy. Wśród konserwatorów zabytków nie brakuje głosów, że praca przy tego typu projekcie byłaby spełnieniem marzeń w tym zawodzie, a to z kolei dowodzi, że każda włożona w powstanie tego miejsca złotówka była tego warta – dodaje Kowalik.

Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie działa od czerwca 2019 roku. Oczywiście najważniejszą rzeczą w całym projekcie była renowacja unikatowego na skalę światową drewnianego kościoła, który zyskał nowy blask, ale wiele zmieniło się też w jego najbliższym otoczeniu. Wyremontowano budynek starej szkoły i kilka innych drewnianych konstrukcji, w których znalazło się miejsce na muzeum, centrum informacji turystycznej, salę konferencyjną, czy miejsca noclegowe, zaś za kościołem powstał nowy projekt o nazwie „Zegar Męki Pańskiej”. (bm)