Hardcorowo w Kumowej Dolinie

Takiego biegu nie ma chyba nigdzie w województwie lubelskim. Druga edycja „Hardcorowa Kumowa 2020”, w ramach której zostały zorganizowane dwa biegi przełajowe na dystansach 10 km oraz 30 km, za nami. Organizatorami wydarzenia była nieformalna grupa entuzjastów biegania, działająca pod szyldem „Chełm Biega” oraz Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Na starcie stanęło blisko 350 osób.

Start i meta biegów były zlokalizowane w okolicy amfiteatru w Kumowej Dolinie. Trasy biegów prowadziły leśnymi ścieżkami nadleśnictwa Chełm na terenie tzw. Janowskich Pagórów. Patronat Honorowy nad imprezą objęli prezydent Chełma Jakub Banaszek i wójt gminy Chełm, Wiesław Kociuba. Organizację biegów wspierały 24. Batalion Lekkiej Piechoty w Chełmie oraz Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie. Imprezie towarzyszyły m.in. pokaz umiejętności taktycznych funkcjonariuszy NOSG, pokazy sprzętu wojskowego, a także dodatkowe atrakcje w postaci ogródka saperskiego i mini-poligonu.

Najlepsi zawodnicy na obu dystansach zostali wyróżnieni pięknymi statuetkami i nagrodami rzeczowymi. Po zawodach odbyła się impreza integracyjna, z gorącym poczęstunkiem i degustacją złotego trunku.

„Hardcorowa Kumowa 2020” przyciągnęła do Chełma prawie 350 uczestników z całej Polski, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Mińska Mazowieckiego czy Krakowa. W trakcie imprezy rozegrano mistrzostwa Polski Straży Granicznej w biegach terenowych, w których wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej z całego kraju, a także kierownictwo Straży Granicznej.

Na dystansie 30 km, podobnie jak w ubiegłym roku, najlepszy okazał się Artur Jendrych – fenomenalny zawodnik ze Świdnika, który odnosi ogromne sukcesy na najważniejszych imprezach biegowych w całym kraju (m.in. trzykrotne zwycięstwo w Iron Run podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy). Zwycięzca na mecie podkreślał bardzo wysoki poziom organizacji chełmskiej imprezy, ciekawą i wymagająca trasę, a także mocną stawkę uczestników i zaciętą rywalizację. Pokonanie trasy zajęło mu 2:09:43. Drugi był Paweł Gregorczuk (2:10:31), a trzeci – Andrzej Luśnia (2:13:15). Wśród pań zwyciężyła Katarzyna Holc z Lublina, z czasem 2:40:22. Na drugim miejscu zawody ukończyła Karolina Lewandowska (2:48:39), a na najniższym miejscu podium stanęła Magdalena Gajek (2:51:34).

W biegu na dystansie 10 km rywalizację wśród panów wygrał Jacek Bazela z czasem 48:46. Drugi był Tomasz Lipiński (48:50), który na ostatnich metrach wygrał rywalizację z Józefem Wójcikiem (48:51). Rywalizację pań, podobnie jak rok temu, wygrała bezkonkurencyjna u siebie Justyna Jagiełło z grupy Chełm Biega, która z czasem 48:58 była czwarta w kategorii open. Drugie miejsce przypadło Grażynie Zieniawie (50:11), a trzecia była Justyna Trzaskalska (51: 55).

Organizatorom udało się zaangażować w to sportowe wydarzenie o ogólnopolskim zasięgu, wielu chełmskich przedsiębiorców, którzy swoimi produktami i usługami uświetnili imprezę. Uczestnicy wielokrotnie podkreślali świetną organizację wydarzenia, bogate pakiety startowe i obfity poczęstunek.

„Hardcorowa Kumowa” zebrała bardzo dobre opinie i odbiła się szerokim echem wśród biegaczy w całej Polsce. Pozytywne recenzje dotyczące wydarzenia obiegają fora internetowe w całym kraju. Zdjęcia z imprezy są publikowane przez biegaczy nie tylko na prywatnych blogach, czy profilach społecznościowych, ale również na ogólnopolskich portalach biegowych. Uczestnicy deklarują, że z ogromną przyjemnością wrócą do naszego miasta na kolejne biegi.

Organizatorom udało się pokazać uroki leśnych terenów pod Chełmem i zachęcić do aktywnego wypoczynku na łonie natury bardzo szerokie grono osób. Dzięki dużemu zaangażowaniu i wsparciu ze strony chełmskich podmiotów gospodarczych, biegacze – turyści, a także członkowie ich rodzin/kibice, mieli okazję przekonać się nie tylko o walorach krajobrazowych naszych terenów, ale także poznali produkty i usługi firm z naszego regionu.

Sponsorami biegu były: Szkoła dla Dorosłych Wiliams, Browar Jagiełło, Cukiernia Grela, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Zagroda, Spółdzielnia Mleczarska Bieluch, Chełmski Park Wodny, Firma Obst, Studio fryzur Barber Lejdis&Dżentelmen, Fest-Food, Kancelaria Doradcy Restrukturyzacyjnego Tomasz Ryżyński. Jednym z patronów medialnych był Nowy Tydzień.