Herbert im wzorem

Jury nie miało łatwego zadania – wszystkie finałowe prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie

XIV Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie po raz kolejny było gospodarzem i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego.

Finałowy koncert laureatów tegorocznej edycji XVIII konkursu w kategorii recytacja i śpiew odbył się w czwartek, 22 marca, w siedzibie szkoły przy ulicy Radzyńskiej. Tak jak w latach ubiegłych zgromadził zdolną i wrażliwą młodzież z całej Polski. – Życie i twórczość naszego patrona stało się manifestem wierności słowu i sobie, orędziem niezłomności, aktem i świadectwem odwagi. Dlatego sejm RP ogłosił rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta. Pragnąc włączyć się w obchody roku herbertowskiego, za motyw przewodni tegorocznej edycji naszego festiwalu obraliśmy wolność w twórczości „księcia poetów polskich” – mówi Wojciech Kalicki, dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta. Tegorocznemu festiwalowi patronowało hasło „Wolność w twórczości Zbigniewa Herberta”. – Herbert był głęboko przekonany, że naród, który traci pamięć, traci sumienie, zatem jego wiersze przepełnione są prawdą historyczną – dodaje dyrektor. – Cenię Herberta, bo żył w trudnych czasach i nigdy nie porzucił tego, co kochał. Mimo wszystko rozwijał się, starał się wiele osiągnąć i to mu się udało – mówi Marta Pakaluk z klasy III gimnazjum Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie, która recytowała dwa utwory poety: „Siódmy Anioł” i „Głos wewnętrzny”. Na koncert napłynęły również liczne prace plastyczne, fotograficzne i filmowe. (EM.K.)

Kategoria recytacja – gimnazjum

Nagrodzeni: Cezary Arseniuk – ZPO Publiczne Gimnazjum nr 1 w Piszczacu, Ilona Dąbrowska – Publiczne Gimnazjum nr 4 w Białej Podlaskiej, Aleksandra Dudyk – Teatr Małych Form Sylaba z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Sebastian Jóźwik – Szkoła Podstawowa nr 2 w Łęcznej, Marta Pakaluk – Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie.
Kategoria recytacja – szkoły ponadgimnazjalne.
Nagrodzeni: Kacper Lechowicz – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, Monika Mielnicka – BCK Klub Kultury Scena Biała Podlaska, Patrycja Siwek – I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu.
Kategoria muzyczna – gimnazjum.
Nagrodzeni: Nikola Horzępa, Kornelia Kursa, Jakub Kucybała – Gminny Ośrodek Kultury w Puchaczowie
Kategoria muzyczna – szkoły ponadgimnazjalne.
Nagrodzeni: Mateusz Antonow – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, Małgorzata Gawin, Kinga Wójcik – XCIX Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Magdalena Kuraś – IX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, Franciszek Lewocki – XXI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, Dominika Serenda – XVIII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, Zespół „19 godzina”– Wiktoria Kozakiewicz, Jakub Wójcik, Mateusz Pańkowski, Jarosław Lato – Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here