Historia Państwa Łuczajów urzekła jurorów

Kadr z filmu „To jest dom”, wyróżnionego w tegorocznym konkursie spotów reklamowych „Fundusze Europejskie w Kadrze”

Historia Bożeny i Leszka Łuczajów, pensjonariuszy Ośrodka Wsparcia „Kalina” w Lublinie, urzekła jurorów festiwalu filmowego Energa Camerimage 2021. Dwuminutowy film opowiadający losy lublinian został wyróżniony w tegorocznym konkursie spotów reklamowych „Fundusze Europejskie w Kadrze”.

Czasami spotykamy się z czymś naprawdę wyjątkowym. Czymś co chwyta za serce i daje wiele do myślenia. Czymś co jest niepowtarzalne… – tak w skrócie można opisać historię Państwa Łuczajów, pensjonariuszy Ośrodka Wsparcia „Kalina” w Lublinie przedstawioną w dwuminutowym filmie „To jest dom”.

– Pani Bożenka od siedmiu lat nie wychodziła z domu. Kiedy ona zaniemogła, pan Leszek opiekował się nią 24 godziny na dobę. Oddał się jej całkowicie. Państwo Łuczajowie nie mieli dzieci. Nie mieli także najbliższej rodziny – opowiada w spocie historię lublinian Ewelina Drozd-Pokrywczyńska i dodaje, że pan Leszek „Po prostu bał się, że umrze i ona zostanie sama”. – Dlatego tutaj się zjawili. To jest taka wspólnota… To nie jest, tak jak to mówią niektórzy, dom starców. To jest dom – podkreśla E. Drozd-Pokrywczyńska.

Pani Bożena i pan Leszek, będący uczestnikami projektu „LUBInclusiON” realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, brali udział w różnorodnych terapiach zajęciowych i warsztatach tematycznych. Co najważniejsze, z czasem to miejsce stało się dla pensjonariuszy i opiekunów „drugim domem”.

Film „To jest dom” na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego zrealizowała firma Dog Film Studio Filmowe Paweł Nazaruk z Warszawy.

– To już druga tego typu nagroda przyznana dla naszego regionu. W ubiegłym roku, jury doceniło spot pokazujący pracę medyków podczas pandemii Covid-19. Cieszę się, że tegoroczny film także zyskał uznanie jurorów i otrzymał wyróżnienie. Pokazaliśmy w nim wsparcie dla ważnej grupy społecznej jaką są seniorzy – cieszy się Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

– Zależało nam, aby pokazać Fundusze Europejskie z perspektywy beneficjentów i uczestników projektów. W filmach, to właśnie oni opowiadają swoje historie i to jaki realny wpływ na ich życie miało skorzystanie ze wsparcia ze środków Unii Europejskiej. W spotach chodziło o pokazanie prawdziwych historii, prawdziwych osób, nie aktorów czy statystów – dodaje Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Wyróżniony spot można obejrzeć na kanale YouTube: Lubelskie Fundusze Europejskie lub na stronie rpo.lubelskie.pl w zakładce Promocja-Prawdziwe historie. Znajdują się tam wszystkie z 15. serii produkcji, które powstały w ramach kampanii pokazującej efekty wdrażania Funduszy Europejskich w województwie lubelskim. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here