Historyczny moment przy Jaczewskiego

Olbrzymi napis Państwowy Szpital Kliniczny był znakiem rozpoznawczym kliniki

Z frontowej elewacji największego lubelskiego szpitala zniknął charakterystyczny, olbrzymi napis „Państwowy Szpital Kliniczny”. Wisiał tu od 56 lat i był kojarzony nie tylko przez lublinian, ale również wielu mieszkańców regionu.


Olbrzymie, blaszane litery zostały zdjęte przy okazji trwającej termomodernizacji głównego gmachu kliniki. Zastąpi je aktualna, obowiązująca od 1998 roku, nazwa placówki „Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4”. Nowy napis na pewno nie będzie już tak pokaźnych rozmiarów i wagi – jedna litera starego napisu ważyła aż 15 kilogramów. Zdemontowane litery nie trafią jednak na złom.

– Wymiana napisu jest dla nas momentem symbolicznym, w którym żegnamy relikt przeszłości. Ta przeszłość jest jednak ważną dla nas historią tego szpitala, dlatego będziemy chcieli wykonać ze zdemontowanych liter nowy witacz, który stanie przy głównym wjeździe do naszego szpitala – zapowiada dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor naczelny SPSK nr 4 w Lublinie.

Sama termomodernizacja głównego gmachu kliniki przy Jaczewskiego trwa od lata ubiegłego roku. – Inwestycja obejmuje zmianę systemu ogrzewania i c.w.u, docieplenie stropodachów i dachów, docieplenie ścian zewnętrznych oraz wymianę części okien i stolarki drzwiowej. Nowa elewacja będzie w kolorach beżu i szarości – informuje Alina Pospischil, rzecznik prasowy SPSK nr 4 w Lublinie. – Prace są już bardzo zaawansowane, a ich zakończenie planowane jest na trzeci kwartał tego roku.

Całkowity koszt inwestycji – wcześniej w ramach tego samego projektu gruntownie wyremontowano znajdujący się w sąsiedztwie gmachu szpitala budynek polikliniki – przekracza 46 mln zł, z czego prawie połowę stanowi dofinansowanie z UW, a ponad 17 mln zł preferencyjna pożyczka z WFOŚ.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here