Holocaust w obiektywie

Członkowie obozowej załogi SS, z zawodu rzemieślnicy, robotnicy, sanitariusze, kierowcy i urzędnicy. Po lewej stoi komendant obozu Franz Reichleitner, w centrum przy stole siedzi Erich Bauer.

Całkowicie nowe Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zostanie otwarte dla zwiedzających jeszcze w tym roku. Na miejscu trwają już ostatnie prace, przygotowywane są też ekspozycje. Na jednej z nich będzie można obejrzeć fotografie przedstawiające życie w obozie zagłady.


– Zdjęcia wykonane w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze przez członków jego załogi, odkryte przez stowarzyszenie Bildungswerk Stanisław Hantz e.V. (tzw. kolekcja Niemanna), znajdą się na wystawie dokumentującej historię obozu – mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. – Ekspozycja już powstaje w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze, oddziale Państwowego Muzeum na Majdanku.

Będzie przedstawiać funkcjonowanie obozu w kontekście akcji „Reinhardt” – przeprowadzonej przez III Rzeszę Niemiecką masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Oprócz nowo odkrytych zdjęć i dokumentów, odwiedzający zobaczą 500 obiektów znalezionych w Sobiborze podczas prac archeologicznych. W większości są to przedmioty osobiste pomordowanych. Otwarcie ekspozycji planowane jest na październik 2020 roku. (bm)

Teren przedpola obozowego SS-Sonderkommando Sobibor. Na zdjęciu widoczna brama z nazwą obozu oraz zabudowania przeznaczone dla członków niemieckiej załogi, tzw. Vorlager.