Hospicjum pod Wrocławiem. Gdzie znaleźć wrocławskie hospicjum dla pacjentów wentylowanych mechanicznie?

W przebiegu postępujących, nieuleczalnych chorób pacjenci niejednokrotnie mierzą się z problemami z oddychaniem. Z tego względu zarówno sami chorzy, jak i ich bliscy odczuwają ogromny stres na myśl o nieuchronnie zbliżającym się zakończeniu leczenia przyczynowego. Sama choroba przyczynia się do ogromnych cierpień. Wizja pozbawienia pomocy chorego, który nie może prawidłowo oddychać, jest zaś szczególnie przerażająca.

W rzeczywistości pacjent będzie cały czas pod opieką lekarzy. Kiedy choroba osiągnie stadium terminalne, opiekę chorym może zapewnić dolnośląskie hospicjum. Powstaje zatem tylko jedno pytanie. Gdzie znaleźć hospicjum pod Wrocławiem, które prowadzi oddział dla pacjentów wentylowanych mechanicznie?

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna jest metodą leczenia, w której oddychanie wspomaga respirator. Urządzenie to wymusza oddech i tym samym wspomaga lub zastępuje jedną z podstawowych funkcji ludzkiego organizmu.

Wentylacja mechaniczna może być prowadzona w sposób inwazyjny lub nieinwazyjny. O ile chory jest w stanie samodzielnie oddychać i wymaga jedynie wspomagania, respirator może wspierać układ oddechowy poprzez szczelną maskę. Metoda inwazyjna wymaga z kolei zastosowania rurki tracheostomijnej. To do niej podłącza się wówczas respirator.

Jakim sprzętem medycznym dysponuje stacjonarny ośrodek medycyny paliatywnej w Będkowie?

Ośrodek Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej Będkowo jest chętnie wybieranym hospicjum pod Wrocławiem ze względu na bogate wyposażenie medyczne. Jego podopieczni mogą korzystać nie tylko z respiratorów, ale również inhalatorów i koncentratorów tlenu. Placówka prowadzi zakład opiekuńczo-leczniczy dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Oferuje w nim miejsce pacjentom, którzy potrzebują wspomagania oddychania za pomocą respiratora, lecz nie wymagają hospitalizacji.

Oddział jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt do leczenia, monitorowania i pielęgnacji chorych. Dysponuje aparatami EKG, kardiomonitorami, pompami infuzyjnymi, pulsoksymetrami, ssakami elektrycznymi i glukometrami. Chorzy korzystają z łóżek z regulacją wysokości i sprzętu zapobiegającego powstawaniu odleżyn. Na podstawie wskazania lekarza zyskują też dostęp do wanny do hydromasażu oraz sprzętu rehabilitacyjnego.

Hospicjum przyjmuje na oddział również osoby, które są żywione dojelitowo i pozajelitowo.

Czy z pomocy hospicjum pod Wrocławiem można skorzystać w warunkach domowych?

Przy hospicjum w Będkowie funkcjonuje darmowa wypożyczalnia sprzętu medycznego. Dzięki temu chorzy potrzebujący wspomagania oddychania mogą mieć zapewnioną wentylację domową. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, kiedy lekarz prowadzący nie widzi przeciwskazań do sprawowania opieki w domu. Kwalifikację do wentylacji domowej musi również wystawić lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Organizacja opieki w domu wymaga dużej dyscypliny od bliskich podopiecznego hospicjum, którzy będą się nim zajmować. Pozwala jednak choremu na przebywanie w znajomym otoczeniu. Opieka paliatywna w warunkach domowych i stacjonarnych jest zapewniana w ramach świadczeń NFZ.

Artykuł sponsorowany

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here