Ile w Lublinie trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania?

Ceny w atrakcyjnie położonych nieruchomościach w centrum miasta (tak jak ta na zdjęciu powstająca przy ul. Lubartowskiej) przekraczają 7000 zł/mkw

Rynek nieruchomości na tzw. ścianie wschodniej kojarzony jest przede wszystkim z tanimi mieszkaniami. Czy słusznie? Portal rynekpierwotny.pl sprawdził ceny i oferty deweloperów w największych miastach. Jak na tle Białegostoku, Rzeszowa i Olsztyna wypadł Lublin?


Autorzy raportu już na wstępie podkreślają, że duże zapotrzebowanie sprawia, że ceny mieszkań w niektórych stolicach wschodnich województw idą mocno do góry. Z informacji Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ciągu 12 miesięcy mieszkania na rynkach pierwotnych w tych regionach podrożały od 5 do aż 20 procent.

Ostatnie dane NBP mówią o średnich cenowych w III kw. 2018. W tym okresie w Rzeszowie za 1 mkw. nowego mieszkania płaciło się 5318 zł. Rok wcześniej – w III kw. 2017 – średnia cen wynosiła 4952 zł. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy mieszkania w tym mieście podrożały o blisko 7,5 proc.

W Lublinie w III kw. 2017 1 mkw. kosztował 5242 zł. Rok później było to 5479 zł. Wzrost wyniósł niecałe 5 proc. Zdecydowanie mocniej zdrożały mieszkania w Białymstoku. W III kw. 2017 za 1 mkw. nowego lokalu płaciło się w tym mieście 4463 zł. Rok później było to już 5351 zł. Wzrost cen wyniósł w tym przypadku aż blisko 20 procent! Białystok okazał się liderem wśród miast na wschodzie, jeśli chodzi o wzrost cen.

W Olsztynie mieszkania drożały podobnie do Rzeszowa. Za 1 mkw. w III kw. 2017 płaciło się tam 4929 zł. Rok później – 5326 zł. Roczny wzrost cen wyniósł ponad 8 proc.

Rynekpierwotny. pl zaznacza, że ściana wschodnia nie jest już obszarem Polski z najtańszymi mieszkaniami. Ceny zrównały się, a nawet przekroczyły (w przypadku Lublina) stawki w Łodzi, a przecież to jeden z największych ośrodków w Polsce. Wśród stolic województw tańsze mieszkania są także w Opolu, Zielonej Górze i Kielcach.

Jakie nieruchomości znajdują się obecnie w ofertach deweloperów w Lublinie?

Za najtańsze mieszkania od deweloperów płaci się poniżej 4000 zł/mkw. W grę wchodzą dalsze lokalizacje i większe metraże – np. w zabudowie szeregowej. Im bliżej centrum, tym oczywiście drożej. Za mieszkanie na osiedlu Apartamenty Sławinkowska w centrum Lublina trzeba zapłacić od 4404 zł do 6087 zł/mkw. 130-metrowe 4 pokoje to wydatek ponad 580 tys. zł. Za 74 – metrowe mieszkanie w tej inwestycji trzeba będzie zapłacić ponad 450 tysięcy.

Średni poziom cen za mieszkania w standardzie deweloperskim, w segmencie popularnym jest jednak niższy. Mieści się w przedziale 4500 – 5500 zł od metra kwadratowego. Dla przykładu – za 60 metrów na osiedlu Mieszkania Nowy Świat około 3 km od centrum Lublina zapłacimy 300 tys. zł, a więc po 5000 zł/mkw.

Jeśli chodzi o wyższy standard – tu stawki za bardzo dobrze położone nieruchomości w centrum miasta przekraczają 7000 zł/mkw. Przykładowo: za mieszkania o charakterze inwestycyjnym (małe dwa pokoje lub kawalerka) przy ul. Narutowicza, a więc w ścisłym centrum Lublina, zapłacimy od 7 do nawet ponad 10 tys. zł za metr kw. Za 19-metrową kawalerkę pod klucz trzeba będzie zapłacić niecałe 200 tys. zł. BS

Na podstawie danych https://rynekpierwotny.pl/