Mieszkańcy Włodawy i turyści mogą już zażywać prozdrowotnych inhalacji. Wystarczy odwiedzić włodawską tężnię, która powstała przy włodawskim MOSiR-ze. Instalacja może nie imponuje wielkością jak choćby ta w Ciechocinku, ale podobno jest równie skuteczna.
Włodawska tężnia solankowa powstała na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jest to drewniana altana, w której centralnej części znajduje się instalacja wypełniona witkami tarniny. Są one oblewane wodą solankową. W ten sposób powstaje naturalna „mgła wodna”. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, bom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo. Dzięki temu wokół tężni tworzy się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorem. Wewnątrz tężni ustawiono ławki i inne elementy małej infrastruktury. – Coraz więcej miast ukierunkowanych na rozwój turystyki inwestuje w tego typu miejsca. Bardzo się cieszę, że Włodawa dołączyła do grona miast, które oferują mieszkańcom i turystom zdrowy wypoczynek. Włodawska tężnia powstała w spokojnej okolicy z widokiem na zieleń ogrodów paulińskich. Tężnia solankowa to doskonały sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę. Mikroklimat panujący wokół tężni jest podobny do tego, którym można oddychać nad morzem – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
W okresie wakacyjnym tężnia będzie czynna w godzinach 8-21. Jej powstanie możliwe było dzięki środkom, które miasto otrzymało w ramach rządowego konkursu na „Najbardziej odporną gminę”. Koszt inwestycji to 355 470 zł, który w całości pokryły środki zewnętrzne. (bm)