Inspirujący przewodnik – czyli jaki?

W zeszłym roku Lublin przeżył prawdziwe oblężenie turystów. Teraz miasto chce wykorzystać ten potencjał, tworząc program „Przewodnik Inspiracji”. Chodzi o wybór i promocję przewodników, którzy posiadają ponadprzeciętną wiedzą o Lublinie, potrafią o nim opowiadać i proponują nieszablonowe oferty zwiedzania miasta.


– Widzimy znaczny wzrost liczby turystów. Wielu chce wrócić do Lublina. Ważne są nie tylko zabytki, ale również fachowa, przyjazna obsługa, w tym kompetentni przewodnicy. Dlatego chcemy wprowadzić tzw. „Przewodnik Inspiracji” – mówi Iwona Haponiuk, wicedyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin.
Miasto szacuje, że w 2017 roku Lublin odwiedziło nawet dwa razy więcej osób niż rok wcześniej.
– W samych hotelach i hostelach rejestrowało się w minionym roku co najmniej pół miliona turystów, ale ilu było w ogóle, trudno powiedzieć, bo wielu korzysta z wynajmu mieszkań w centrum na jeden lub kilka dni – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublin. – Tę wzrostową tendencję chcemy utrzymać.
Pomóc ma w tym przygotowany przez miasto program „Przewodnik inspiracji”, który wyłoni przewodników mogących posługiwać się tym tytułem, gwarantujących profesjonalizm w przybliżaniu historii i dziedzictwa miasta, zdolność wciągającego opowiadania o mieście, ale też odkrywanie Lublina w oparciu o unikatowe oferty. O tytuł mogą ubiegać się zarówno zawodowi przewodnicy, jak i osoby nowe, które mają ukończone 18 lat, minimum średnie wykształcenie i są niekaralne.
By stać się „inspirującym przewodnikiem”, trzeba będzie wysłać zgłoszenie do programu zawierające autorską ofertę zwiedzenia, zaliczyć test wiedzy o mieście (nie dotyczy przewodników przeszkolonych) i odbyć z komisją programową spacer wskazanym w ofercie szlakiem. Jeśli ten sprawdzian wypadnie pomyślnie, miasto podpisze z takim przewodnikiem umowę, wyposaży go w stosowny identyfikator oraz promocyjne gadżety, np. parasole.
Na zgłoszenia do programu ratusz czeka do 9 lutego. Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony www.turystyka.lublin.eu.
W najbliższym czasie miasto stworzy też stronę internetową przewodnik.lubin.eu. – Będzie miała funkcję wstępnej rezerwacji przewodników – zaznacza Agata Patoleta z WSiT ratusza, koordynatorka programu.
Nieoficjalnie w Lublinie jest ok. 60 przewodników. CH