Instytut zaklepany

Docelowo powstanie nawet 50 nowych, dobrze płatnych miejsc pracy. Absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej o kierunku elektrotechnicznym i mechanicznym znajdą w nim zatrudnienie. W Chełmie zostanie ulokowany oddział Instytutu Elektrotechniki, działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz, zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi, a także produkcją jednostkową i małoseryjną oraz doświadczalną. Oddział Instytutu, wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku, ma powstać w Chełmie. Na konferencji prasowej ogłosili to podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Stanisławek, prezydent Jakub Banaszek, dyrektor Instytutu dr Jacek Szczot oraz prorektor PWSZ, prof. Józef Zając.

Chełmski oddział Instytutu jeszcze nie ma dokładnej lokalizacji. Ma powstać w ciągu 1,5-2 lat i zajmować się prowadzeniem badań w sferze poprawy funkcjonowania fotowoltaiki. – Pracujemy również nad ładowarkami, które umożliwiłyby naładowanie samochodu elektrycznego w ciągu maksymalnie 4 godzin. Dziś na to potrzeba od 8 do 12 godzin – mówił dr Szczot.

Instytut miałby być wielką szansą dla absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie o kierunku elektrotechnicznym. Powstanie w partnerstwie z chełmską uczelnią. Jesteśmy w stanie wszystkich absolwentów od razu zagospodarować – zapewniał dyrektor J. Szczot. – Dlaczego Chełm? Tu są wykwalifikowane kadry, potencjał duży i tereny do inwestowania.

Prezydent Jakub Banaszek jeszcze w kampanii wyborczej zapowiadał powstanie wysokospecjalistycznych dobrze płatnych miejsc pracy. – Musimy wykorzystywać potencjał tego miasta – podkreśla. – Instytut jest wielką szansą dla miasta. (s)