Inwestowali w same straty

Lubelskie kartoteki policyjne powiększyły się o kolejne dwie ofiary „bookmacherów” giełdowych. 44-latek i 39-latka stracili w sumie 235 tys. zł.


Najpierw na policję zgłosił się 44-letni mieszkaniec jednej z podlubelskich miejscowości, który kilka miesięcy temu znalazł w Internecie reklamę obiecującą duże zyski przy inwestowaniu na giełdzie. – Reklama obiecywała bezpieczne transakcje i pomoc ze strony doradcy finansowego.

Dlatego mężczyzna zdecydował się na rejestrację na stronie internetowej i późniejszą współpracę z przydzieloną mu maklerką – mówi komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy KMP Lublin. – Mężczyzna przez kolejne miesiące dokonywał wpłat po kilka tysięcy złotych na wskazane rachunki. Gdy po pewnym czasie chciał wypłacić rzekomo zarobione 20 tysięcy euro, pojawiły się problemy. Konsultantka twierdziła, że bank odbiorcy nie chce przyjąć przelewu. Dlatego konieczne było założenie kolejnego rachunku i zaciągnięcie kredytu – dodaje.

Mężczyzna był tak zwodzony jeszcze przez pewien czas. Został też poproszony o zainstalowanie zdalnego pulpitu na telefonie i komputerze. To pozwoliło przestępcom na dostęp do całości zgromadzonych na koncie pieniędzy. Łącznie stracił 150 tysięcy złotych. Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozsądek, przy dokonywaniu jakichkolwiek inwestycji w nieznane narzędzia finansowe.

Kolejną ofiarą oszustów działających w Internecie padła 39-letnia mieszkanka Lublina. Kobieta na jednym z serwisów internetowych znalazła ofertę inwestycji w gaz ziemny i ropę naftową. Podczas rejestracji podała szczegółowe dane dotyczące swojej tożsamości oraz numer karty płatniczej i 3-cyfrowy kod autoryzacyjny. – Następnie skontaktował się z nią analityk, który zaproponował instalację na urządzeniach programu do śledzenia zysków. Jak się okazało w rzeczywistości był to „zdalny pulpit” dzięki któremu sprawcy mieli dostęp do rachunku kobiety – przestrzega komisarz Gołębiowski.

39-latka przez około miesiąc realizowała płatności na wskazane przez przestępców konta. Po tym czasie jej rachunek został wyczyszczony ze wszystkich oszczędności. Łącznie mieszkanka Lublina straciła 85 tysięcy złotych.(l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here