Jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC jest polisą komunikacyjną, do wykupienia której zobligowany jest każdy kierowca. Niestety nie wszyscy właściciele aut wypełniają ten obowiązek, w efekcie czego sprawca zdarzenia drogowego może być nieubezpieczony. Teraz łatwo to sprawdzisz – dowiedz się, w jaki sposób.

Jak wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nawet 100 tys. kierowców porusza się samochodami bez ważnego ubezpieczenia OC. Dla osób poszkodowanych przez takich kierowców może to oznaczać problem z uzyskaniem odszkodowania. Dlatego warto odpowiednio wcześnie sprawdzić, czy sprawca faktycznie wykupił polisę i czy jest ona nadal ważna.

Ważność OC sprawdzisz przez Internet

Ważność obowiązkowego ubezpieczenia OC można łatwo sprawdzić – bez wychodzenia z domu. Nie ma zatem potrzeby składania pisemnych wniosków o udostępnienie takich informacji.

Aby uzyskać dane na temat konkretnego ubezpieczenia OC, należy skorzystać z serwisu internetowego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Następnie wpisujesz numer rejestracyjny samochodu lub numer VIN. W kilkanaście sekund otrzymujesz informację zawierającą:

  • numer polisy OC,
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • dane adresowe ubezpieczyciela.

Jeśli sprawca nie ma ważnej polisy, również otrzymasz taką informację.

Weryfikacja OC nie tylko sprawcy

Możliwość weryfikacji ważności obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego to przydatne rozwiązanie nie tylko w kontekście sprawcy zdarzenia drogowego. Korzystając z takiej opcji, można sprawdzić ważność własnej polisy. Taka weryfikacja zmniejsza prawdopodobieństwo przerwania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Dlaczego trzeba tego pilnować? Powód jest jeden: chodzi o uniknięcie wysokich kar za brak ważnego OC. Nakładane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny  – ich wysokość uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz przerwy w opłacaniu składek.

Jeśli chcesz uniknąć finansowych konsekwencji braku OC, wykup polisę. Najtańsze oferty znajdziesz m.in. za pośrednictwem serwisu porownywarka-ubezpieczen.pl. Wystarczy wypełnić formularz, odpowiadając na najważniejsze pytania dotyczące pojazdu oraz właściciela. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz konkretne kalkulacje od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Potem nie pozostaje nic innego, jak wybrać najtańszą ofertę i podpisać umowę.

Artykuł sponsorowany