Jak uczyć w epoce wysokich technologii?

Liderzy samorządów terytorialnych, dyrektorzy szkół, pracownicy oświaty, kultury i sportu, eksperci biznesu i naukowcy zajmujących się tematem edukacji spotkali się w Lublinie w dniach 21-22 maja podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty.


W bogatym programie konferencji, obejmującej najważniejsze i najpilniejsze wyzwania w dziedzinie edukacji, znalazło się ponad 20 paneli tematycznych, poświęconych m.in. zarządzaniu szkołami, roli multimediów w nauczaniu, kulturze, zajęciom sportowym i szkolnictwu branżowemu.

Wśród prelegentów były osoby zarówno ze świata nauki, jak i biznesu, m. in. Krystyna Szumilas, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, Janusz Morbitzer z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej czy Dariusz Andrzejewski, członek Rady do Spraw Informatyzacji Edukacji przy MEN.

– Lublin jest gospodarzem naszej konferencji drugi raz, ale chcemy ją organizować w tym mieście na stałe – podkreślał Krzysztof Kawaliło, dyrektor generalny wydawnictwa Municipium Sp. z o.o., organizator konferencji.

W tym roku do Lublina przyjechało aż 370 uczestników. – Edukacja to jeden z najważniejszych i najkosztowniejszych problemów, którymi zajmują się obecnie samorządy. My ułatwiamy im spotkanie i wymianę doświadczeń, bo takie jest zadanie lubelskiego spotkania – przekonywał Krzysztof Kawaliło. Uczestnicy konferencji zastanawiali się wspólnie nad takimi problemami, jak: czy jest możliwa publiczna szkoła bez dzwonków, limitowanych 45-minutowych lekcji, sprawdzianów, testów, ocen, prac domowych i przeciążonych tornistrów oraz jak walczyć z falą depresji, samookaleczeń i samobójstw uczniów i w jaki sposób przygotować ich do życia w świecie, w którym większość czynności i prac będą prawdopodobnie wykonywać roboty i komputery.

– Istotą tej konferencji jest to, że staramy się na bazie innowacyjnych rozwiązań w sferze zarządzania mówić o edukacji w przyszłości – podkreślała Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin. – Lubelska oświata jest na bardzo wysokim poziomie, do szkół publicznych, które wyróżniają się, należą m.in. I, II i III LO. W sektorze szkół niepublicznych są to np. Niepubliczne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi z dodatkowymi zajęciami z matematyki, Międzynarodowe Liceum „Paderewski” z klasą z międzynarodową maturą, czy Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego, która zamiast świetlicy prowadzi bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Konferencję zorganizowało wydawnictwo Municipium SA oraz Miasto Lublin. Było to jedno z najważniejszych w kraju spotkań w gronie liderów samorządów, oświaty, kultury, sportu i biznesu. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here