Jak upiększyć centrum?

Na Starym Mieście i w ścisłym centrum Lublina, nieopodal ratusza i deptaka ma być więcej zieleni, a otoczenie bardziej przyjazne dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Dzisiaj (18 października) rozpoczną się konsultacje społeczne koncepcji zagospodarowania ulic: Szambelańskiej, Jana Gilasa, Przechodniej, Zielonej oraz fragmentu ulicy Staszica na odcinku pomiędzy ulicą Zieloną a Krakowskim Przedmieściem.

O zmiany na Starym Mieście i w ścisłym centrum Lublina od dawna upomina się menadżer Śródmieścia Marek Poznański, a także rady dzielnic. Sporo udało się już zrobić.

– Powstała między innymi Księga standardów dla Krakowskiego Przedmieścia i placu Litewskiego, druga w Polsce tego typu publikacja, która wkrótce zostanie upubliczniona, przez co Lublin stanie się pierwszym miastem w kraju, które będzie miało zestandaryzowaną zabytkową przestrzeń miasta – mówi Marek Poznański. – Wspólnie z Radą Dzielnicy Starego Miasta wykonane zostały projekty wykonawcze iluminacji Bramy Krakowskiej i Trybunału Koronnego. W przestrzeni Starego Miasta pojawiły się kute ławki. W Bramie Krakowskiej zrekonstruowana została ruchoma brona, jedyna taka w Polsce – wylicza M. Poznański.

Nie wszystkie propozycje spodobały się urzędnikom. Na Szambelańskiej, tuż przy Bramie Krakowskiej, menadżer Śródmieścia i Zarząd Dzielnicy Stare Miasto na czele z jej przewodniczącym Michałem Makowskim chcieli, by powstał podświetlany dach z winobluszczu. Radni dzielnicowi zarezerwowali nawet na ten cel pieniądze z rezerwy celowej. Niestety, inwestycji sprzeciwiły się Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także Biuro Rewitalizacji i Klimatu. Może w tym miejscu uda się zrobić coś innego. Temu mają służyć rozpoczynające się dziś (18 października) konsultacje.

– Jesteśmy w trakcie opracowywania koncepcji zagospodarowania kilku ulic w ścisłym centrum miasta – przyznaje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. – To nasza odpowiedź na prośby mieszkańców, rad dzielnic oraz przedsiębiorców prowadzących na tym obszarze działalność gospodarczą. Projekt zakłada nową organizację przestrzeni publicznej z wprowadzeniem zieleni i infrastruktury użytkowej, tak by stała się bardziej przyjazna, otwarta i bezpieczna dla mieszkańców oraz turystów – dodaje wiceprezydent A. Szymczyk.

Opracowywany projekt zagospodarowania zakłada powstanie tzw. woonerfu, łączącego funkcję ulicy, parkingu, deptaka oraz stref spotkań mieszkańców.

Obejmuje także wybór nawierzchni, zieleni oraz oświetlenia, jak również wstępny kosztorys wykonawczy dla każdej z ulic z zestawieniem kosztów dla poszczególnych branż. Ponadto dla każdego z tych miejsc zostanie wykonana wizualizacja 3D. Gotowa koncepcja po uwzględnieniu uwag mieszkańców powinna powstać do 30 listopada.

Konsultacje społeczne w sprawie projektu koncepcji potrwają do 2 listopada.

Uwagi do dokumentu należy przesyłać na adres e-mail: rewitalizacja@lublin.eu lub pisemnie na adres: Biuro Rewitalizacji i Klimatu, ul. Tomasza Zana 38, 20-601 Lublin.

Na środę, 20 października na godz. 16:00, w sali nr 3 w ratuszu (plac Łokietka 1) planowane jest spotkanie urzędników z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Obowiązują na nie wcześniejsze zapisy.

BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here