Jak zachować się w czasie burzy

Burze to naturalne zjawiska pogodowe, które jednak mogą powodować duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Bardzo ważne jest prawidłowe zachowanie się w takiej sytuacji, które będzie się różniło w zależności od naszego miejsca przebywania. Poniżej prezentujemy kilka rad, jak reagować w czasie burzy.

– Burze to naturalne zjawiska pogodowe, które w zależności od ich intensywności mogą powodować duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz straty materialne – opowiada Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie. – W Polsce występują najczęściej wiosną i latem. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób. Dlatego nie wolno takiego zagrożenia ignorować.

Prawidłowe zachowanie podczas tego zjawiska atmosferycznego różni się w zależności od naszego miejsca przebywania. Jeżeli jesteśmy w domu zadbajmy o awaryjne oświetlenie (latarki, świeczki) oraz dostęp do żywności i lekarstw. Z tarasów, balkonów należy usunąć wszystkie przedmioty, które mogą zostać uniesione przez wiatr i stanowić dodatkowe zagrożenie. Pamiętajmy o zamknięciu wszystkich okien oraz wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych. Jeżeli planowaliśmy wyjście lub wyjazd przełóżmy to.

W przypadku kiedy znajdujemy się poza domem należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Najlepiej jest wejść do najbliższego budynku i tam przeczekać burzę. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości to nie szukajmy schronienia pod: drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami. Jeżeli jesteśmy na otwartej przestrzeni wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, przepust lub zagłębienia terenu: rów, głęboki dół.

Należy wtedy kucnąć z podciągniętymi pod siebie nogami, żeby nie być najwyższym punktem. W czasie burzy trzeba odsunąć się od metalowych przedmiotów, nie wolno też ich dotykać. Należy także wyłączyć telefon komórkowy. Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, to trzeba natychmiast z niej wyjść na brzeg, ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym.

Natomiast jeżeli burza zaskoczy nas podczas jazdy autem, to przede wszystkim nie zatrzymujmy się pod drzewami, ponieważ może dojść do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Zwracajmy uwagę i stosujmy się do alertów wysyłanych w formie sms-ów przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Informacje te mają nas ostrzec przed mogącymi wystąpić zagrożeniami oraz lepiej przygotować na niebezpieczne zjawiska pogodowe. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here