Jesień na polskiej wsi

W pierwszą niedzielę października na Maczułach w Horodysku powitamy jesień. Festiwal Ziemniaka przypomni nam tradycje związane z wykopkami. Na wydarzenie zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku, wspólnie z Wójt Gminy Leśniowice, Starostwem Powiatowym w Chełmie oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Leśniowicach.

Wykopki – jesienne zbiory warzyw – tradycyjnie były okazją do integrowania lokalnych społeczności. Na wsiach panowało przekonanie, że praca w grupie jest lżejsza. Zatem rośliny zbierano z pól gromadnie – sąsiedzi wspólnie i kolejno, gospodarstwo po gospodarstwie, kopali ziemniaki, marchew, buraki. Współcześnie ta tradycja zanikła.

W tym roku postanowiliśmy ponownie powrócić i przywołać tradycję tej wspólnty. Stąd zaproszenie dla mieszkańców całej gminy, i nie tyko, do wspólnego świętowania. Na stołach pojawią się tradycyjne dania przygotowane przez uczestniczki warsztatów kulinarnych, z ziemniakami z tegorocznych zbiorów w roli głównej. Zapraszamy wszystkich do degustacji potraw jesiennej kuchni.

Nie zabraknie także pieczonego ziemniaka. Jako że będzie to ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Spotkania z żywą tradycją w Horodysku”, uczestników zaprosimy do wspólnej zabawy i śpiewania przy muzyce ludowej. Do tańca i śpiewu zagrają nam Kapela Świcy z Grabowca i zespół Cuda Wianki z Dorohuska. Wystąpią również nasi lokalni artyści.

W trakcie wydarzenie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego o Żniwowaniu.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Spotkania z żywą tradycją w Horodysku” realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”, którego beneficjentem jest horodyskie KGW. (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here