Jeszcze można zgłosić się do wyścigu o Kryształową cegłę

Budynek Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został zgłoszony do konkursu w kategorii “Obiekty zdrowia” i o “Kryształową cegłę” rywalizował będzie między innymi z Centrum Opieki i Rehabilitacji mieszczącym się w Pałacu Nałęczów oraz stacją pogotowia ratunkowego w Brześciu. Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego wybudowane zostało przy ul. Chodźki 4. Zostało zaprojektowane przez Pracownię Architektoniczną 1997 z Poznania (architektura – Krzysztof Frąckowiak, konstrukcja – Jan Drzewiecki). Wykonawcą prac była SKANSKA SA

Już po raz 18. Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe organizuje konkurs „O Kryształową Cegłę”. Najlepsze inwestycje budowlane po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej poznamy 14 grudnia podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Do końca tego tygodnia organizatorzy czekają na ostatnie zgłoszenia obiektów.


– Głównym celem naszego konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Przyczyni się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego. Konkurs w każdej edycji stawia na rozwój współpracy krajów i regionów z obu stron wschodniej granicy Unii Europejskiej – mówi Kazimierz Widysiewicz, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego.

W dotychczasowych 17 edycjach konkursu rywalizowało ponad 850 inwestycji budowlanych, zrealizowanych w przygranicznych regionach Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji. Były to zarówno nowe, jak i modernizowane obiekty, o zróżnicowanym nakładzie finansowym, reprezentujące bogaty katalog kategorii – od niewielkich lokalnych ośrodków kultury czy sportu, po duże zespoły zabudowy mieszkaniowo-usługowej, hotele, sanatoria, obiekty sakralne czy akademickie, parki naukowo-technologiczne, centra handlowe.

Międzynarodowa kapituła co roku staje przed ogromnym wyzwaniem: ocenia perły architektury wschodniego pogranicza UE nie tylko pod względem walorów i oryginalności rozwiązań architektonicznych, czy jakości wykonania, ale także z uwagi na wpływ na środowisko, jak również wartości społecznych, kulturowych i narodowych.

Organizatorom konkursu zależy na promocji najlepszych inwestycji oraz premiowaniu wzorcowych praktyk w budownictwie, uwzględniających też ochronę środowiska.Warto zaznaczyć, że zgodnie z ideą konkursu nagradzani są wszyscy najważniejsi partnerzy procesu budowlanego – inwestor, projektant i wykonawca.

W obecnej edycji zgłoszono do konkursu już blisko trzydzieści obiektów w kategoriach:

  • budynki mieszkalne
  • budynki mieszkalno-usługowe
  • budynki administracyjne
  • obiekty użyteczności publicznej
  • obiekty zdrowia
  • partnerstwo dla natury.

Organizatorzy na zgłoszenia obiektów czekają do końca tygodnia. Dlaczego warto wziąć udział w wyścigu o „Kryształową cegłę”? Oprócz szansy zdobycia prestiżowego trofeum zgłoszone projekty prezentowane są między innymi na stronie internetowej konkursu, w mediach społecznościach, w albumie konkursowym.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej www.krzysztalowacegla.com

Redakcja „Nowego Tygodnia w Lublinie” po raz kolejny została patronem medialnym konkursu

KB

W kategorii „Budynek mieszkalny” o „Krzyształową cegłę” walczyć będzie zespół pięciu budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi przy ul. Operowej w Lublinie, którego inwestorem jest Spółdzielnia Budowlano – Mieszkaniowa „OAZA”. Osiedle zaprojektowało Biuro Projektowo-Usługowe BASZTA z Lublina (architekt – Zbigniew Szeliga, konstrukcja – Wiesław Janusz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here