Jubileuszowa Noc Muzeów

25. odsłona tego wydarzenia w naszym mieście miała miejsce 14 maja. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Zamek Lubelski, oddziały miejscowe i zamiejscowe Muzeum Narodowego znów można było zwiedzać nocą. Również nasze żywe „muzeum” – Ogród Botaniczny. Bezpłatnie.

Muzeum na Zamku Lubelskim pracowało tej nocy do godziny 24. W programie było zwiedzanie z przewodnikiem Kaplicy Trójcy Świętej. Z wejść możliwych co 20 minut skorzystało tu kilkaset osób. Ogromnym wzięciem cieszyły się oprowadzania kuratorskie po wystawie „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, wielokrotnie. Tu wyjątkowo obowiązywały bilety, w symbolicznej cenie 1 zł.

Do późna w salach edukacyjnych Zamku trwały też warsztaty i animacje dla dzieci. Wieczorny wykład Tomasza Markiewicza o fałszywych miedziakach – szelągach Jana Kazimierza z lat 1659-1666 zyskał dużą frekwencję w sali kinowej. Po nim odbył się tam pokaz filmu „Wielki Gatsby” (2013, reż. Baz Luhrmann).

Do północy pracowało również Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (dawny Pałac Lubomirskich) w Lublinie. Wykład „Skarb z Pińska i jego czasy na wystawie stałej w MZWDR” wygłosili Marta Cyran i Marcin Gapski – wraz z pokazem fragmentu tego skarbu. To spotkanie z muzealnikami, którzy do skarbu sprzed 1000 lat podeszli m.in. poprzez skanowanie obiektów w technice 3D.

Drugi wykład, z pokazem wybijania monet, pt. „Skarb z Pińska na tle innych wczesno średniowiecznych skarbów monet arabskich z ziem polskich” wygłosił dr Tomasz Markiewicz. Wyświetlono ciekawe filmy poświęcone tej tematyce, które omawiał sam reżyser – Mateusz Osiadacz. Odbyły się też warsztaty dla rodzin z… tworzenia prastarej biżuterii. Najmłodsi mogli przebrać się w stroje stylizowane na średniowieczne i pozować do profesjonalnego portretu.

Pozostałe oddziały Muzeum Narodowego w Lublinie były otwarte w godz. 18-21. To Muzeum Józefa Czechowicza – gdzie trwał pokaz nieznanych dotąd rękopisów poety, czy Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” przy ul. Uniwersyteckiej – tu odbywały się co godzina oprowadzania kuratorskie po wystawie „Lubelskie harcmistrzynie Maria Walciszewska, Maria Świtalska” oraz pokaz filmów martyrologicznych (reż. Magdalena i Rafał Kołodziejczyk). Podobnie Muzeum Historii Miasta Lublin w Bramie Krakowskiej.

Tego wieczora w ramach Nocy Muzeów piękniejący wiosną Ogród Botaniczny UMCS zaoferował przybyszom spacer pt. „O drzewach w wierzeniach i zwyczajach ludowych”. Botanicy poprowadzili kilkadziesiąt osób na przechadzkę po tym „muzeum”, przybliżyli wiele ciekawostek na temat ludowych obrzędów i podań o drzewach. Np. dlaczego leszczyna uważana była za drzewo magiczne, co ważnego symbolizują: brzoza, kasztan, orzech włoski czy jabłoń.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here