Już wiedzą, co dalej z dworkiem

Rewitalizacja zabytkowego dworu w Siennicy Różanej zakończy się za kilka miesięcy, ale gmina już teraz szykuje się do jego otwarcia. W środę, 7 kwietnia, podpisała umowę z firmą, która ma zadbać o digitalizację i upowszechnienie zbiorów oraz promocję projektu, współfinansowanego z pieniędzy unijnych.

W tym celu ma powstać m.in. portal internetowy i aplikacja, które będą promować lokalne zasoby malarstwa i sztuki ludowej, izbę obrzędów Lubelszczyzny, wirtualny park miniatur województwa lubelskiego oraz twórczość, związanego z Siennicą Różaną Mikołaja Reja. Firma, która wygrała przetarg, ma opracować digitalizację co najmniej 300 prac lokalnych artystów, które oprócz portalu i aplikacji, będą dostępne w wersji papierowej i na płycie.

Trzeba również nagrać i udostępnić inscenizacje, dotyczące obrzędów Lubelszczyzny oraz przygotować wizualizację 3D kilkunastu zabytkowych obiektów z województwa lubelskiego, w tym m.in. dworu i kościoła w Siennicy Różanej. Ponadto w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe i naturalne w gminie Siennica Różana” zostaną wydane audiobooki i wersje drukowane utworów Mikołaja Reja.

Wszystko powinno być gotowe w ciągu czterech miesięcy, a będzie kosztować ponad 170 tys. zł, z czego 80 procent to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

To z tego źródła pochodzą pieniądze na rewitalizację dworu z przełomu XVIII i XIX w., który przez wiele lat popadał w ruinę. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej prace są prowadzone nie tylko w zabytkowym budynku, ale również w części przylegającego do niego parku. Jeśli wszystkie zamierzenia uda się zrealizować zgodnie z harmonogramem, otwarcie dworu w Siennicy Różanej po rewitalizacji odbędzie się jesienią tego roku. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here