Kalendarium Ziemi Włodawskiej – 8-14 lipca

– 7, 8 i 9 lipca 1863 roku połączone oddziały powstańcze Jankowskiego, Krysińskiego, Rudzkiego i Zielińskiego biją się zwycięsko z Moskalami pod Bukową Wolą, Ossową i Hańskiem.


– 9 lipca 1946 roku Ukraińska Armia Powstańcza spaliła Zamołodycze, Krasówkę i Kropiwki.

– Od 9 do 15 lipca 2012 roku we Włodawie Odbywały się Paulińskie Dni Młodych. Hasłem spotkania, w którym wzięło udział ponad 130 osób z całej Polski, były słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: „Słuchaj Izraelu” (Pwt 6,4).

– 10 lipca 1961 roku zatwierdzono statut, powołanej w tym samym roku, Konserwacyjnej Spółki Wodnej w Horostycie, obejmującej swym zasięgiem wsie: Horostyta, Zahajki, kol. Zahajki, Krzywowierzba, kol. Ignaców i Sytyta.

– 11 lipca 1863 roku rozpoczęła się duża bitwa pod Janówką, z Moskalami. W szeregach powstańców walczył m.in. Henryk Sienkiewicz.

– 11 lipca 2013 roku dzięki pieniądzom pochodzącym ze zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włodawski szpital wzbogacił się o specjalistyczny i nowoczesny sprzęt dla osób starszych: fotele kąpielowe i podnośnik hydrauliczny dla pacjentów leżących.

– W nocy z 11 na 12 lipca 2012 roku doszło do pożaru dawnej cerkwi w Suchawie, która współcześnie służyła jako tzw. kaplica dojazdowa Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie.

– 12 lipca 1963 roku w Łomiankach zmarł Stanisław Brzósko (ur. 10 czerwca 1874 roku w Zamołodyczach) – bratanek generała i naczelnego kapelana powstania styczniowego ks. Stanisława Brzóski, pszczelarz, nauczyciel, działacz społeczny.

– 13 lipca 2013 roku podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych rozegranych w Zgierzu tytuł Mistrza Polski w kategorii wagowej do 42 kg w zapasach w stylu wolnym wywalczył Łukasz Rusiński. Na tych samych mistrzostwach brązowy medal w kategorii wagowej do 46 kg zdobył Konrad Rusiński. Obaj zawodnicy startowali w barwach klubu MLUKS Zapasy Włodawa.

– 14 lipca 1840 roku położono kamień węgielny pod budowę pierwszej murowanej cerkwi we Włodawie. W ceremonii udział wzięło dwunastu kapłanów katolickich obrządków bizantyjskiego oraz łacińskiego.

– 14 lipca 2013 roku w Suchawie odbyła się pierwsza msza św. w odbudowanej po pożarze świątyni. Podczas uroczystości posadzono dęby i poświęcono pomnik ku pamięci Powstańców Styczniowych – Na pomniku wykonanym z nieoszlifowanego kamienia umieszczono krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Zbawiciela wraz z godłem Rządu Powstańczego, pieczęcią Rządu Powstańczego z 1863 r.

Na trzech polach herbu znajdują się kolejno: w lewym górnym rogu – Biały Orzeł, odniesienie do Korony symbolizującej Polaków, w prawym górnym rogu – znajduje się Pogoń, odnosząca do Litwinów i w dolnej części – Michał Archanioł, jako symbol Rusinów, trzeciej części Królestwa Polskiego. Całość wieńczy korona zakończona krzyżem. (ad)