Kampania w szkolnych ławach

To będzie emocjonujący tydzień w świdnickich gimnazjach i szkołach średnich. W najbliższy piątek w placówkach oświatowych odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta piątej kadencji. Kampania wyborcza trwa na całego.
Wybory w świdnickich szkołach odbędą się już po raz piąty. Tym razem jednak młodzi samorządowcy będą pracować na nieco innych zasadach. 30 czerwca ich starsi koledzy z „dorosłej” rady podjęli decyzję o zmianie statutu MRM. Wprowadzona poprawka dotyczy wydłużenia kadencji.
– Młodzi radni, którzy zdobędą mandaty w tegorocznych wyborach, będą je sprawować nie jak dotychczas przez rok, ale przez dwa lata – wyjaśnia Łukasz Reszka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w świdnickim ratuszu.
Wydłużenie kadencji ma usprawnić pracę MRM i zachęcić uczniów do startowania w wyborach. Czy taka zmiana będzie magnesem dla młodych samorządowców, przekonamy się już w tym tygodniu. W świdnickich placówkach oświatowych właśnie rozpoczęła się wyborcza gorączka. Do minionego czwartku można było zgłaszać kandydatów. W piątek listy ubiegających się o mandat zostały podane do publicznej wiadomości. Ruszyła kampania wyborcza. Już w ten piątek przed kandydatami wielki sprawdzian, czyli wybory. Tego samego dnia oddane głosy mają zostać zliczone i, a wyniki głosowania zostaną podane do publicznej wiadomości.

Młodzieżowa Rada Miasta ma charakter doradczy. Zajmuje się opiniowaniem projektów uchwał „dorosłej” rady, o ile dotyczą one ważnych spraw dla młodzieży. Członkowie KRM mogą również inicjować działania dotyczące życia młodych ludzi w mieście, prowadzić działalność informacyjną i doradczą, a także nawiązywać współpracę z krajowymi i zagranicznymi organizacjami, których cele pokrywają się z celami MRM.
W minionej kadencji młodzi radni pokazali, że mogą wiele zdziałać. Pomagali w organizacji szeregu imprez charytatywnych, m.in. Biegu Mikołajkowego dla Domu Dziecka w Rybczewicach, promowali młode zespoły, patronowali ciekawym wydarzeniom artystycznym, nawiązali również współpracę z organizacjami działającymi na terenie miasta, m.in. Stowarzyszeniem Biegający Świdnik i Stowarzyszeniem Świdnik Miasto Dla Rowerów. (kal)

Ilu radnych, w których szkołach

Po czterech radnych wybiorą uczniowie: Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3. Po trzech przedstawicieli w MRM będą mieć: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr1, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 1 i Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej.