Z Kanady dla Muzeum

Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę prac składających się na dar dwóch wybitnych artystów o polskim rodowodzie: Kazimierza Głaza z Toronto oraz Alfreda Hałasy z Montrealu. Wystawa czynna do 31 stycznia.

Aga Derlak Trio

Chełmski Dom Kultury zaprasza 20 stycznia o godz. 18 na kolejny koncert z cyku „Alternatywna scena Chadeku”. Wystąpi Ada Derlak Trio, którego frontmanką i założycielką jest, pochodząca z Chełma pianistka i kompozytorka Aga Derlak. Trio to jest prawdziwym odkryciem polskiej sceny jazzowej ostatnich lat o czym świadczy chociażby przyznana zespołowi nagroda Polskiej Akademii Fonograficznej – Fryderyk 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku. Zespół powstał w 2013 roku, a tworzą go, oprócz Agi, kontrabasista Tymon Trąbczyński oraz perkusista Szymon Madej. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół wykonuje autorskie kompozycje.

586 dni stanu wojennego

Delegatura Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie zaprasza na wystawę „586 dni stanu wojennego” autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej oraz lubelskiego IPN. Prezentacja ma związek z niedawną 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
– Koncepcją tej wystawy jest rodzaj kalendarza nawiązujący do 568 dni stanu wojennego. Próba powiązania wydarzeń z konkretnymi datami nie była łatwa. Główna treść odwołuje się do wydarzeń ogólnokrajowych. Oprócz tego każdy z oddziałów IPN miał przeznaczoną część wystawy, by pokazać to, co się działo w danym regionie. My wykonaliśmy „wersję lubelską”. Na wystawie można znaleźć fotografie, opis wydarzeń z całej Polski i Lubelszczyzny. Ekspozycja stworzona została w taki sposób, by zaciekawić oglądającego i wskazać mu kierunek do poszukiwania szerszych informacji – mówi Marcin Dąbrowski naukowiec z lubelskiego IPN.
Wystawę odwiedziła już m.in. Beata Mazurek, poseł i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. – Bardzo się cieszę, że wystawa została zaprezentowana w moim mieście, Chełmie. Pamiętajmy, że „Solidarność” była dużym ruchem społecznym, liczącym u szczytu swej aktywności ok. 10 mln członków. Ważne jest to, żebyśmy pamiętali o wydarzeniach związanych z działaniami „Solidarności”, gdyż m.in. dzięki nim mamy demokrację – mówi poseł.

Nowy rok bieży!

Dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej przywołają najpiękniejszą polską tradycję – wspólnego kolędowania. Zapraszają na Koncert Kolęd i Pastorałek „Nowy Rok Bieży”. W magiczny czas Świąt Bożonarodzeniowych przeniosą widzów grupy taneczne: Murawinka, Murawina, Reprezentacja, soliści i kapela zespołu. W pięknej zimowej scenerii usłyszymy kolędy i pastorałki z różnych regionów Polski. Koncert 19 stycznia o godz. 18. Bilety w cenie 15 zł dostępne w ChDK.

Repertuar Kina Zorza

2 stycznia: godz. 14 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 3D dubbing, godz. 17 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 2D dubbing, godz. 20 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 3D napisy
3 stycznia: godz. 14 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 2D dubbing, godz. 17 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 3D dubbing, godz. 20 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 2D napisy
4 stycznia: godz. 14 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 3D dubbing, godz. 17 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 2D dubbing, godz. 20 – Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi 3D napisy
5 stycznia: godz. 14 – Kumple z dżungli 2D dubbing, godz. 16 – Kumple z dżungli 3D dubbing, godz. 18 – Geostorm, godz. 20.15 – Wojna płci
6 stycznia: godz. 12 – Kumple z dżungli 3D dubbing, godz. 14 – Kumple z dżungli 2D dubbing, godz. 16 – Wojna płci, godz. 18.30 – Italian race, godz. 21 – Geostorm
7 stycznia: godz. 12 – Kumple z dżungli 2D dubbing, godz. 14 – Kumple z dżungli 3D dubbing, godz. 16 – Geostorm, godz. 18.15 – Wojna płci, godz. 20.45 – Italian race

Repertuar kina ChDK

2 stycznia: godz. 16 – Kumple z dżungli 2D dubbing, godz. 18 – Morderstwo w hotelu Hilton, godz. 20.15 – Zabicie świętego jelenia
3 stycznia: godz. 16 – Kumple z dżungli 3D dubbing, godz.18 – Zabicie świętego jelenia, godz. 20.30 – Morderstwo w hotelu Hilton

Fotografie Tabora

– Zapraszam na kolejną wystawę fotografii do Galerii Atelier w Chełmie – zachęca Ryszard Karczmarski, kurator wystawy. – Tym razem będą prezentowane fotografie Artura Tabora. Wernisaż oraz pokaz filmów, promocja albumów i spotkanie z Jolantą Tabor odbędą się 5 stycznia o godz. 18.

Kolędy i pastorałki – charytatywnie

Koncerty Kolęd i Pastorałek to w Chełmskim Domu Kultury już tradycja. Jak co roku w święto Trzech Króli odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia – pod hasłem „Maleńka miłość”. Usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki w ciekawych aranżacjach, które zagrają i zaśpiewają lokalni artyści. Całkowity dochód z koncertów zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Koncerty 6 stycznia o godz. 15.30 i 18.30. Bilety w cenie 20 zł normalny i 10 zł ulgowy do nabycia w ChDK oraz na stronie www.chdk.chelm.pl.

Na muzycznie, na sportowo

Przed nami 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmie. Impreza wystartuje w piątek 12 stycznia koncertem „Gramy bo lubimy”, gdzie zaprezentuje się społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Także w piątek w Decaffencji odbędzie się koncert „WOŚP Folk”, podczas którego będzie można zobaczyć i usłyszeć czołówkę lokalnego folku, czyli zespoły: Cuda Wianki, Good Band, Kataryna oraz To i Owo. Natomiast w sobotni wieczór w ChDK wystąpią m. in. Bimber Boys i Kataryna.
W finałową niedzielę 14 stycznia od godz. 15 w Miejskiej Hali Sportowej będzie mnóstwo atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta. Występy taneczne i wokalne grup Estrady Dziecięcej, zespołów z ChDK i MDK, zabawy z Pokusą, fotobudka, plac zabaw, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji.
W niedzielę o godz. 11 na deptaku rozpocznie się festyn „Gramy, biegamy, pomagamy”. Głównym wydarzeniem festynu będzie start i meta organizowanego po raz drugi biegu ulicznego dla Wielkiej Orkiestry.
Podczas wszystkich imprez odbędą się licytacje różnych ciekawych fantów. Szczegółowy program WOŚP w Chełmie w następnym wydaniu.
Głupcy z Chełma
Teatr Ziemi Chełmskiej po raz kolejny wystawia sztukę „Głupcy z Chełma” w reżyserii Marcina Wąsowskiego. Całość oparta jest na motywach zaczerpniętych z opowiadań Izaaka Beshevisa Singera – noblisty, dzięki któremu legendy o chełmskich Żydach poznał cały świat. To spektakl z dużą dawką muzyki, tańca i humoru. Na scenie zobaczymy ponad dwudziestoosobową obsadę, aktorów, muzyków, tancerzy oraz chór. Spektakl wystawiany będzie na deskach Chełmskiego Domu Kultury 12 stycznia o godz. 19 oraz 14 stycznia o godz. 18. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w ChDK oraz na stronie www.chdk.chelm.pl.

Oman

Stowarzyszenie WeRwA zaprasza na 52. spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników, które rozpocznie się w piątek 19 stycznia o godz. 19:00 w kawiarni artystycznej DeCaffencja. Gościem będzie Anna Polakowska, która przedstawi Oman.
Jak opisuje Anna Polakowska Oman to malownicza kraina dolin rzecznych, gór, jaskiń, pustyń i oceanu. Postrzegany jako jedno z najbezpieczniejszych państw świata arabskiego kusi zapachami perfum, urzeka barwami tkanin i niespotykaną nigdzie indziej przyrodą.
Czy Omanowi groził komunizm? Czy prawdą jest, że trzykrotne wypowiedzenie przez męża słowa „talaq” jest równoznaczne z rozwodem? Jaką cenę ma muahhar, czyli swoiste zabezpieczenie żony na wypadek rozwodu? Czy Omańczycy piją alkohol? Gdzie chowają się dżiny? Na te i wiele innych pytań odpowiedź będzie można usłyszeć podczas spotkania. W tle pojawią się zdjęcia i filmy z tego jednego z najbardziej bezpiecznych państw na świecie. Nie zabraknie też świeżo przywiezionych z Omanu upominków, które zostaną rozlosowane wśród uczestników spotkania. Sponsorem wydarzenia jest Biuro Usług Turystycznych Krystyna. Wstęp wolny. Rezerwację miejsc prowadzi DeCaffencja.