Karna strona medalu

Tomasz Kitliński usłyszy zarzuty?

Prokuratura w Radomiu wszczęła dochodzenie w sprawie słów, jakie Tomasz Kitliński, lewicowy działacz skierował pod adresem Przemysława Czarnka, wówczas wojewody lubelskiego, obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości. Kitliński napisał m.in., że „wojewoda szczyci się nienawiścią do Ukraińców, LGBT, muzułmanów, a rolę kobiet ogranicza do reprodukcji”.

– W Prokuraturze Rejonowej Radom-Wschód wszczęte zostało dochodzenie w sprawie znieważenia i poniżenia konstytucyjnego organu Rzeczpospolitej Polskiej – wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka – powiedziała w ubiegłym tygodniu Beata Galas, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Zawiadomienie trafiło najpierw do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, ale sprawa została przeniesiona do Radomia. – Postępowanie jest we wstępnej fazie, toczy się „w sprawie” co oznacza, że nikomu nie sporządzono zarzutów. Czyn będący przedmiotem postępowania zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – dodała B. Galas.

Zdaniem Przemysława Czarnka, wówczas jeszcze wojewody lubelskiego, obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Kitliński, lewicowy aktywista i pracownik naukowy UMCS mógł popełnić przestępstwo poniżenia konstytucyjnego organu RP. Chodzi o list otwarty, jaki lewicowy działacz skierował do rektora Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Protestował w nim przeciwko nadaniu Czarnkowi medalu Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. – „Medal władze uczelni przekazują wojewodzie lubelskiemu, który szczyci się nienawiścią do Ukraińców, LGBT, muzułmanów, a rolę kobiet ogranicza do reprodukcji” – pisał w liście otwartym do rektora uczelni T. Kitliński, który pracuje na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. List został opublikowany na facebookowym profilu Kitlińskiego.

– Jeżeli się stwierdza, bez żadnych przesłanek, że „wojewoda lubelski szczyci się nienawiścią do Ukraińców”, to jest to uderzenie w państwo, bo wojewoda lubelski jest konstytucyjnym organem państwa – powiedział pod koniec października P. Czarnek, informując dziennikarzy o złożeniu zawiadomienia w tej sprawie. – Podobnie jak „szczycenie się nienawiścią do LGBT”. Ja do nikogo personalnie swoich uwag nie kierowałem. Kieruję uwagi zawsze do ideologii i zawsze podkreślam szacunek do człowieka. Szczycenie się nienawiścią do muzułmanów? Ja w życiu nie odnosiłem się do religii muzułmańskiej – dodał P. Czarnek.

Przemysław Czarnek w niedawnych wyborach parlamentarnych wywalczył mandat poselski z list Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył aż 87 343 głosy. To najlepszy wynik w okręgu numer 6, obejmującym m.in. Lublin i powiat świdnicki. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych.

Doktorem habilitowanym jest również Tomasz Kitliński, który pracuje na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Kitliński, podobnie jak Czarnek, kandydował do Sejmu w niedawnych wyborach parlamentarnych. Startował z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie wywalczył jednak mandatu. Zagłosowały na niego 2 334 osoby.

Grzegorz Rekiel

Przemysław Czarnek, były już wojewoda lubelski, uznał, że słowa Tomasza Kitlińskiego mogły poniżyć konstytucyjny organ RP i złożył zawiadomienie do prokuratury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here