Kąt dla studenta

Komfortowe pokoje z nowiutkimi meblami, klimatyzacją, dostępem do szerokopasmowego internetu i sieci telewizyjnej. W takich warunkach zamieszka blisko 200 żaków z chełmskiej PWSZ.

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie nie będą już musieli się tułać po stancjach. A przynajmniej nie wszyscy. Ruszyły pracę przy pierwszym w mieście domu dla studentów. Na akademik przystosowany zostanie budynek uczelni przy ul. Nowy Świat. Planowany termin zakończenia inwestycji, łącznie z wyposażeniem budynku, to sierpień 2018 roku. A to oznacza, że studenci PWSZ w Chełmie już za rok będą mogli w nim zamieszkać. Łącznie będzie dostępnych tam ok. 200 miejsc noclegowych.
Do dyspozycji żaków będą jedno-, dwu- i trzyosobowe klimatyzowane pokoje wyposażone w aneks łazienkowy. W akademiku będą także kuchnie, zlokalizowane na półpiętrach, oraz pokoje tzw. cichej nauki. Studenci będą mogli korzystać także z internetu szerokopasmowego oraz sieci telewizyjnej.
Przypomnijmy, w PWSZ w Chełmie studiuje ponad dwa tysiące osób. Aż 80 proc. z nich to przyjezdni. Kierunki techniczne, w tym pilotaż, ściągają żaków z różnych stron kraju i z zagranicy, którzy potrzebują zakwaterowania. Od lat władze chełmskiej uczelni mówiły o potrzebie budowy akademika w Chełmie. Ale bez skutku. Dopiero w październiku br. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapadła decyzja o przyznaniu chełmskiej uczelni ogromnej dotacji – PWSZ dostała na ten cel 5,2 mln zł (z własnego budżetu dołoży 1,8 mln zł). Wykonawcą jest firma „Antro”. (mg)