Kiedy magistrat zmieni siedzibę?

Na przeprowadzkę prezydenta do zabytkowego gmachu przy pl. Niepodległości trzeba jeszcze poczekać. Magistrat zmieni siedzibę, ale dopiero po wygaszeniu trwałego zarządu nad nieruchomością, będącą własnością skarbu państwa.

Jednym z pierwszych pomysłów prezydenta Jakuba Banaszka, zaraz po objęciu władzy w mieście, było podjęcie rozmów z ówczesnym wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem na temat przejęcia przez miasto zabytkowego gmachu na Dyrekcji Dolnej, przy pl. Niepodległości. Prezydent od samego początku był przekonany, że powstały w okresie międzywojennym budynek będzie prestiżowym miejscem na siedzibę dla chełmskiego magistratu.

Jakub Banaszek nie był jednak pierwszy, który publicznie o tym głośno mówił. Kilka lat temu radny Jerzy Jaworski kilkakrotnie zwracał się do władz miasta, by te podjęły rozmowy z wojewodą w sprawie przejęcia zabytkowego gmachu. Takie próby odbyły się, ale nie przyniosły żadnych efektów. W negocjacje zaangażował się ówczesny wiceprezydent Józef Górny, prezes miejskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, choćby dlatego, że stanowisko wojewody sprawowała jego partyjna koleżanka Genowefa Tokarska. Do rozmów włączyło się też Starostwo Powiatowe w Chełmie, które od momentu powstania, czyli od 1999 r., zajmuje powierzchnię biurową w gmachu. Budynkiem zainteresowana była również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Ostatecznie gmach pozostał własnością skarbu państwa.

Prezydent Jakub Banaszek postanowił jednak skutecznie powalczyć o zabytkowy obiekt. Jeszcze pod koniec minionego roku przekazał wiadomość, że miasto przejmie połowę gmachu, natomiast druga połowa pozostanie w zarządzie wojewody. Kiedy magistrat zmieni siedzibę i przeprowadzi się na pl. Niepodległości, jeszcze nie wiadomo, bo przejęcie części gmachu jest w trakcie procedowania. Jak informuje Biuro Prasowe Prezydenta Chełma, w ramach prowadzonych działań, pomiędzy miastem Chełm a skarbem państwa – Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, zostało podpisane porozumienie, na mocy, którego zweryfikowano powierzchnie wszystkich pomieszczeń budynku przy pl. Niepodległości i ich obecny sposób użytkowania.

Ustaleniom podlegała ilość oraz wskazanie pomieszczeń, których przejęcie będzie możliwe po wygaszeniu trwałego zarządu na nieruchomości skarbu państwa. Dalsze ustalenia dotyczyły takich kwestii, jak ilość miejsc parkingowych, które będą przypadały współwłaścicielom nieruchomości, ich lokalizacja, czy sprawa zarządzania budynkiem. Większość tych kwestii, jak zapewnia Biuro Prasowe, została wstępnie ustalona w trybie roboczym i zostaną one sformalizowane w odpowiednich dokumentach. O finalizacji rozmów urzędnicy mają poinformować w oficjalnym komunikacie. Kiedy? Nie wiadomo… (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here