Kieszenie mieli wypchane pieniędzmi i ludzką krzywdą

Zatrzymani sprawcy mieli przy sobie ponad 130 tysięcy złotych i złotą biżuterię wyłudzoną od pokrzywdzonych seniorów

Dwóch oszustów, którzy w ostatnim czasie ograbili lubelskich emerytów na ponad 600 tys. zł wpadło w sidła kryminalnych ze specjalnej grupy śledczej powołanej w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie.


– Do tych przestępstw doszło w ostatnich tygodniach na terenie Lublina. Do emerytów dzwoniły osoby, podające się za policjantów. Fałszywi funkcjonariusze twierdzili, że członkowie rodzin spowodowali poważne wypadki drogowe i potrzebne są pieniądze dla ofiar. Niestety, seniorzy uwierzyli w zmyślone historie i przygotowali wszystkie oszczędności. 67-latka straciła 400 tysięcy złotych. Kolejna z mieszkanek miasta prawie 200 tysięcy złotych, a 76-latka ponad 25 tysięcy złotych – wylicza komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Na poszukiwania sprawców ruszyła specjalna grupa śledcza z Lublina, która ma na swoim koncie już wiele rozwiązanych spraw tego typu i to w całej Polsce. Funkcjonariusze drobiazgowo zbadali pozostawione ślady: zapisy monitoringu, bilingi rozmów telefonicznych itp. Dzięki temu w minioną środę zatrzymano na Kujawach dwóch mężczyzn podejrzanych o lubelskie oszustwa.

– Sprawcy wpadli bezpośrednio po dokonaniu innych oszustw. Przy jednym z mężczyzn funkcjonariusze odnaleźli ponad 15 tysięcy złotych. Drugi z zatrzymanych miał przy sobie 120 tysięcy złotych i złotą biżuterię – mówi komisarz Gołębiowski

Sprawcy w wieku 29 i 34 lat zostali przewiezieni do Lublina. W miniony czwartek funkcjonariusze doprowadzili ich do prokuratury, gdzie podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące oszustw. 29-latek odpowie za przestępstwo na blisko 200 tysięcy złotych, a starszy z mężczyzn za dwa oszustwa na kwotę ponad 400 tysięcy złotych. Na wniosek śledczych, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Funkcjonariusze gromadzą teraz informacje na temat innych przestępstw, których mogli się dopuścić zatrzymani i z których pochodzą zabezpieczone pieniądze.

Za oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości grozi do 10 lat więzienia. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here