Kogo odwołają mieszkańcy?

W gminie Sawin szykują się dwa referenda. Pierwsze będzie dotyczyło odwołania rady gminy, drugie – wójta Dariusza Ćwira. Do komisarza wyborczego trafiły już wszystkie niezbędne dokumenty. Plany, zarówno grupie inicjatywnej, która dąży do rozwiązania rady, jak i oponentom wójta, może jednak popsuć… koronawirus.

– Zebraliśmy aż 602 podpisy mieszkańców gminy Sawin, którzy uważają, że rada gminy działa na jej szkodę i są za jej odwołaniem – mówi Andrzej Czerwiński, pełnomocnik grupy inicjatywnej, dążącej do zwołania referendum w sprawie rozwiązania rady gminy. – Jest to zadowalający wynik, bo zgodnie z prawem potrzebowaliśmy ich 448. Wszystkie wraz z wnioskiem już trafiły do komisarza wyborczego w Chełmie. Czekamy na wyznaczenie terminu, ale wcześniej komisarz musi dokładnie przeliczyć zebrane podpisy.

Mieszkańcy gminy Sawin chcą odwołania rady gminy, bo uważają, że większość radnych wprowadza destrukcję i dąży do zupełnie niepotrzebnego konfliktu z wójtem. Zarzucają rajcom m.in. negowanie działań mających na celu poprawę jakości życia w gminie, blokowanie planowanych przez wójta Dariusza Ćwira inwestycji, na które można było pozyskać unijne dofinansowanie, ośmieszanie Sawina w powiecie chełmskim i województwie lubelskim przez ciągłe kłótnie na sesjach rady gminy, czy też aroganckie zachowanie się łącznie z przewodniczącą rady na plenarnych posiedzeniach. Mieszkańcy, jak sami twierdzą, utracili też zaufanie do jednego z radnych, który na jednym z posiedzeń miał powiedzieć, że lepiej należeć do innej gminy, podczas gdy sam uzyskał mandat od wyborców z Sawina.

Członkowie grupy inicjatywnej zdają sobie sprawę, że w tym roku referendum, z powodu szalejącej pandemii koronawirusa, może jednak się nie odbyć. – Wszystko będzie zależeć od decyzji wojewody lubelskiego – uważa A. Czerwiński. – Czekamy na postanowienie komisarza wyborczego, ale naszym zdaniem do referendum może dojść najwcześniej wiosną, gdy uspokoi się sytuacja z koronawirusem.

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to jedyne referendum w gminie Sawin. Przeciwnicy wójta Dariusza Ćwira, którzy uważają, że nieudolnie zarządza Sawinem, złożyli do komisarza wyborczego wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące zwołania referendum w sprawie odwołania włodarza gminy.

– Uchwała rady gminy w sprawie zwołania referendum nad odwołaniem wójta 2 października br. została zamieszczona w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Uprawomocni się 2 listopada. Po tym terminie komisarz wyborczy w ciągu kolejnych 14 dni powinien wydać postanowienie o referendum – tłumaczy radny Wojciech Adamowicz, przewodniczący komisji rewizyjnej w radzie gmin Sawin.

Oponenci Dariusza Ćwira nie zamierzają rezygnować ze swoich działań. Ich zdaniem, gmina Sawin pod rządami obecnego wójta nie ma szans na dalszy rozwój, ani też na poprawę swojej sytuacji finansowej.

Niewykluczone, że oba referenda w gminie Sawin mogą odbyć się w tym samym terminie. – Prawo dopuszcza taką możliwość. Nie mamy nic przeciwko temu, żeby tak się stało, ale decyzja nie należy do nas – twierdzi Adamowicz. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here