Kolej w wyższym standardzie

Nowe perony na dworcu Lublin Główny

Kolejarze zakończyli już zasadnicze prace torowe i budowlane w obrębie stacji Lublin Główny. Dzięki kompleksowej przebudowie, w ramach modernizacji linii kolejowej nr 7 Lublin – Warszawa, pasażerowie mogą korzystać z nowych peronów, gruntownie odnowionego przejścia podziemnego między peronami, a pociągi poruszają się po nowych torach i korzystają z nowoczesnej sieci trakcyjnej. Zmodernizowane zostały również urządzenia sterowania ruchem.

– Pasażerowie korzystają już ze wszystkich peronów, które zostały podwyższone oraz wyposażone w ławki i szerokie wiaty. Nowe perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Jasne oświetlenie zapewnia bezpieczny dostęp do wagonów także po zmroku. W gablotach są niezbędne dla podróżnych informacje i rozkłady jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mają zapewniony dostęp na perony dzięki nowym windom – mówi Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Wykonawcą prac na stacji Lublin Główny jest firma Track Tec Construction Sp. z o.o. Po zakończeniu ostatnich prac planowana jest rozbiórka tymczasowego peronu od strony ul. Kunickiego. Obiekt zbudowany tu na czas remontu ze starych drewnianych podkładów kolejowych powinien zniknąć z krajobrazu lubelskiej stacji w drugim kwartale przyszłego roku. To jednak nie koniec dobrych wiadomości od kolejarzy.

– Dzięki rozszerzeniu projektu w Lublinie realizowana jest obecnie budowa łącznicy pomiędzy liniami Warszawa – Lublin i Lublin – Stalowa Wola (Przeworsk). Inwestycja stworzy lepsze warunki dla rozwoju i obsługi ruchu pasażerskiego m.in. dla przyszłych przewozów aglomeracyjnych. Nowa trasa jest również korzystnym rozwiązaniem dla połączeń towarowych. Składy w relacji północ-południe pojadą łącznicą i nie będą zajmowały torów na stacji Lublin Główny. Dzięki temu zwiększy się przepustowość stacji, co umożliwi przejazd większej liczby pociągów pasażerskich. Wykonawca deklaruje, że zakończy prace w połowie 2022 r. – dodaje Tomasz Łotowski z PKP PLK.

Ponadto transport kolejowy, głównie towarowy już dziś jest sprawniejszy dzięki przebudowanym obiektom inżynierskim. Na terenie miasta modernizacji zostały poddane wiadukty nad ul. Diamentową i ul. Droga Męczenników Majdanka, a także mosty nad Bystrzycą (będący jednocześnie wiaduktem nad ul. Janowską – dod. aut.) i Czerniejówką. Wzmocnione konstrukcje zagwarantują m.in. przejazdy cięższych i dłuższych składów. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here