Kolejki po pięćset

Ogromne zainteresowanie tak zwanym 500+ dla osób niesamodzielnych. Nie licząc stolicy województwa, w całym regionie najwięcej wniosków spłynęło do ZUS-u w Chełmie. Najmniej z kolei – we Włodawie.

Jak wynika z danych ZUS, do 8 listopada, w całym województwie wpłynęło ponad 29 tys. wniosków o tzw. 500+ dla niepełnosprawnych. Najwięcej, co jest naturalne, w Lublinie (7580 wniosków), ale na drugim miejscu w tabeli znalazł się Chełm (2649 wniosków). Do biura ZUS w Krasnymstawie trafiły w tym okresie 963 wnioski, a we Włodawie – 469, czyli najmniej w regionie.

– Przepisy o nowym świadczeniu weszły w życie 1 października. Przysługuje ono osobom, które spełniają łącznie kilka warunków: mają ukończone 18 lat, mieszkają legalnie w Polsce i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ich dochód ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych jest niższy niż 1600 zł brutto. Pełne 500 złotych otrzymują osoby, których dochód nie przekracza 1100 zł brutto. Pozostali mogą liczyć na kwotę, która uzupełnia ich dotychczasowe świadczenia do 1600 zł brutto – przypomina Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. (pc)