Koncert życzeń chełmskich radnych

Umieszczenia aż czternastu inwestycji w projekcie przyszłorocznego budżetu Chełma domaga się miejski radny Dariusz Grabczuk. Z kolei cztery wnioski złożył radny Mariusz Kowalczuk. Przeważają przedsięwzięcia związane z przebudową dróg. W ubiegłym tygodniu minął termin zgłaszania inwestycji do budżetu miasta na 2022 rok.

Do 15 września br. można było złożyć wnioski do przyszłorocznego budżetu. Z tej okazji skorzystali m.in. dwaj chełmscy radni, Dariusz Grabczuk i Mariusz Kowalczuk. Obaj co roku zgłaszają najpilniejsze inwestycje. Faktem jest, że tylko nieliczne są zamieszczane w uchwalanym przez radę miasta budżecie i realizowane.

Dariusz Grabczuk skupił się głównie na osiedlu Rejowiecka, z którego kandydował do rady miasta. Obecny jej wiceprzewodniczący złożył do projektu budżetu miasta aż czternaście wniosków. – Wszystkie, które wymieniłem, dla mieszkańców osiedla są bardzo istotne i ich realizacja na pewno ułatwiłaby codzienne funkcjonowanie – mówi.

Radny domaga się dokończenia budowy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. – Bodajże dwa lata temu położono nawierzchnię asfaltową, ale nie na całej długości. Zostało około 200 metrów starej drogi, podziurawionej, którą należałoby jak najszybciej przebudować – uważa Grabczuk.

W zgłoszonych przez radnego wnioskach przeważają inwestycje drogowe. Grabczuk zabiega o modernizację ulic Wandy Orlińskiej i Władysława Głowackiego wraz z budową oświetlenia ulicznego. Zgłosił również remont ul. Mazurskiej i wykonanie nowej nawierzchni na ul. Poleskiej. Według niego, najwyższa pora, by miasto pochyliło się nad ul. Malowane. – Miasto sprzedało tam wiele działek, budują się nowe domy, dlatego też przydałaby się droga z prawdziwego zdarzenia – uważa.

Radny Grabczuk nie zapomniał o ul. Judyma. Jej mieszkańcy od kilku lat domagają się budowy chodnika i oświetlenia. Do tej pory zamontowano tylko kilka latarni. Po raz kolejny również przypomniał o potrzebie modernizacji kąpieliska Glinianki. Radny zwrócił uwagę też na ul. Budowlaną, gdzie po każdym ulewnym deszczu tworzy się ogromnych rozmiarów kałuża. – Coś z tym należy zrobić. Woda nie może zalewać ulicy i chodnika, a tak jest od kilku lat. Potrzebny jest kanał burzowy lub inne wyjście, które pozwoli rozwiązać problem. Sprawa jest bardzo ważna, nie można jej bagatelizować, a niestety miasto od kilku lat nie jest w stanie się nią zająć – przekonuje Dariusz Grabczuk.

Radny zgłosił także dwa mniejsze przedsięwzięcia. U zbiegu ulic Szpitalnej i Wojciecha Kossaka domaga się lustra. – Jadący ścieżką rowerzyści mają na tym skrzyżowaniu utrudnioną widoczność, podobnie jak kierowcy, którzy dojeżdżają do ul. Szpitalnej. Lustro jest tam potrzebne i na pewno zda egzamin – uważa Grabczuk.

Jego zdaniem miasto powinno również zmienić sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Rejowieckiej i powrócić do tej sprzed przebudowy krajowej Dwunastki. – Chodzi o to, by zapewnić kierowcom bezkolizyjną możliwość skrętu w lewo. Obecna sygnalizacja powoduje korki na Szpitalnej i może w każdej chwili doprowadzić do stłuczki na skrzyżowaniu – twierdzi wiceprzewodniczący rady.

Grabczuk we wnioskach do budżetu ujął jeszcze modernizację ul. Nadtorowej, remont nawierzchni ul. Sienkiewicza i utworzenie hubu logistycznego przy PKP. Zaapelował również o zwiększenie wydatków z budżetu miasta na wykup gruntów pod inwestycje drogowe.

Mariusz Kowalczuk z kolei do przyszłorocznego projektu budżetu zgłosił cztery zadania inwestycyjne. Pierwsze to dokończenie budowy oświetlenia ulicznego na ul. Rusałki, w osiedlu Pszenna – Metalowa. Radny wnioskował także o dalszą budowę ulicy Synów Pułku, tzw. KD/D08 wzdłuż bloku nr 11. Kowalczuk po raz kolejny domaga się przebudowy ul. Metalowej, od skrzyżowania z Ogrodową do ul. Złotej. Złożył także wniosek w sprawie modernizacji ulicy Powstańców Warszawy.

Urzędnicy wszystkie złożone wnioski przeanalizują i tylko część z nich najprawdopodobniej znajdzie się w projekcie budżetu na 2022 rok, który prezydent do 15 listopada br. musi złożyć do przewodniczącego rady miasta i Regionalnej Izby Obrachunkowej. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here