Koncertowe granie w Lublinie i Świdniku

W niedzielę, po raz 28., zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Lublin i Świdnik, jak co roku, zapełniły się czerwonymi serduszkami.


Sztab główny w Lublinie był zorganizowany w Centrum Kultury. W całym województwie działało 75 sztabów, w tym sześć w Lublinie i jeden w Świdniku.

Na niedzielnym finale w Lublinie wystąpili m.in. Łukasz Jemioła, grupa B6, Deltha, Sweed, Pozytyvni.pl, Machina i Renegady oraz Monika Kowalczyk i Natalia Moskal. Odbywały się też szkolenia z udzielania pierwszej pomocy i pokazy medyczne. Była też prezentacja wozów strażackich i karetek pogotowia ratunkowego oraz pokazy sztuk walki. Na licytację dla WOŚP trafiły m.in. koszulki żużlowe Speed Cars Motor, lot widokowy nad Lublinem samolotem PZL– 104 Wilga itp.

– „Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W tym przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów” – czytamy na stronie internetowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nieodłączną częścią Finału oprócz zbiórki ulicznej były również koncerty, wydarzenia sportowe i kulturalne oraz licytacje. Nie inaczej było również w Świdniku. Cały świdnicki Finał został podzielony na kilka bloków tematycznych, a wszystko działo się w Miejskim Ośrodku Kultury. W ramach bloku tanecznego wystąpili: Świdnicki Zespół Baletowy, Teatr tańca Topaz, Topaz Mini, Mania Śpiewania, ZTL Leszczyniacy, Zespół Tańca Współczesnego Flex i Flex mini, Zumba i Zumba Family, Grupa Taneczna Jazz, Grupa Taneczna Flow, Seniority, Zespół FOUETTE, Domino Jazz i ZTN Ambarass (SDK Świdnik). W bloku sportowym, co potrafią pokazały formacje: Artakrobatyka, Taekwondo, Lubelska Federacja Karate, ZTN FUX. Dzień zakończył się blokiem muzycznym. Zagrały trzy zespoły: Studio Wokalne 24, które prowadzi MOK, podobnie jak The Backstage (rock, punk), który już wcześniej występował podczas Finału, SO3 (rock) i BeFolk (muzyka ludowa z Polski i z całego świata).

– Po raz kolejny Świdnik zaangażował się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Osobiście już drugi raz byłam szefową sztabu w Świdniku. Oprócz występów, czy innych atrakcji przygotowaliśmy licytacje, na których było ok. 100 gadżetów np. koszulki, zegarki, kalendarze, poduszki, złote serduszko, torebka marki Farbotka, książka „Baśń o dębowym sercu” autorstwa Artura Jasińskiego, legowiska dla zwierząt, voucher do Parku Avia, na wizytę u fryzjera, tatuaż ze studia „Pod złotym lisem Tatto & Piercing” i „Awokado Tatto” oraz wycieczka do Sejmu RP przekazana przez świdnickiego posła i wiceministra Artura Sobonia – mówi Anna Broda, szefowa świdnickiego sztabu WOŚP.

Orkiestrę można było wspomóc też wrzucając pieniądze do puszek. Wyniki zbiórki i licytacji podamy w kolejnym numerze. (EM.K.) JN

WOŚP w Lublinie

WOŚP w Świdniku