„Kopernik” świętował półwiecze

Podczas oficjalnych obchodów jubileuszu zgromadzeni mogli obejrzeć prezentację poświęconą historii szkoły i wysłuchać prężnie działającego w „Dziewiątce” od kilku lat chóru „Copernicus”

23 i 24 września IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie obchodziło 50-lecie powstania. Wraz ze szkolną społecznością rocznicę świętowali byli nauczyciele i absolwenci oraz licznie przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i oświatowych. Z okazji jubileuszu szkoła została uhonorowana Medalem Wojewody Lubelskiego i Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin, a nauczyciele otrzymali Medale Prezydenta Miasta Lublin.


Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu, celebrowaną przez ks. bp. Adama Baba. Po mszy, obchody kontynuowano już w szkolnych murach, gdzie po okolicznościowych przemówieniach, podziękowaniach, gratulacjach i życzeniach oraz wręczeniu odznaczeń i dyplomów odbyła się część artystyczna z udziałem chóru „Copernicus”, jednego z największych szkolnych chórów w Polsce, prężnie od kilku lat działającego w „Dziewiątce”.

Z okazji pięknego jubileuszu w szkole było można obejrzeć wystawę wspomnieniową, na której zaprezentowane były szkolne kroniki, dokumenty i zdjęcia, a także prezentacje multimedialne. Na zakończenie oficjalnych uroczystości na terenie szkoły, obok Dębu Pamięci, zakopano kapsułę czasu. Zwieńczeniem jubileuszu był Bal Kopernikański, który odbył się 24 września w restauracji hotelu „Victoria”.

Po jubileuszu 50-lecia IX LO pozostanie jeszcze jedna, wieczna pamiątka. – To kolejna publikacja napisana przez naszego historyka dr. Ireneusza Sadurskiego. Przed pięcioma laty ukazała ponad 300-stronicowa monografia jego autorstwa pt. „IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie w latach 1972-2017”, a teraz wydana została, przygotowywana przez ponad rok, książka pt. „Dyrektorzy IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie w latach 1972-2022” – wyjaśnia dyrektor szkoły Radosław Borzęcki, który kieruje placówką z ul. Struga od 2014 roku.

ZM