Korporacja vs. mała firma

Charakter pracy różni się od wielu czynników panujących wewnątrz firmy. Jednym z nich jest jej wielkość. Praca na rzecz korporacji ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Ta sama sytuacja dotyczy świadczenia usług na rzecz mniejszego przedsiębiorstwa. Jakie jednak są między nimi różnice? Gdzie lepiej pracować? W małej firmie czy może w korporacji?

 Zatrudnienie w małej firmie

Praca w niedużej firmie to przede wszystkim kameralna, niemal rodzinna atmosfera. Niewielkie przedsiębiorstwa mają swoje siedziby bardzo często w domach prywatnych bądź kamienicach. Wszyscy pracownicy doskonale się znają, panuje między nimi znakomita i nieutrudniana niczym komunikacja, a kontakt z szefostwem jest bezpośredni. Minusem pracy w małej firmie może być jednak dostęp do dużych i znanych klientów, a także rozwój pracownika. Wiele przedsiębiorstw tego typu nie ma dostępu do dużych rynków zbytu, a co za tym idzie nie posiada finansów, które mogą przeznaczyć na np. dokształcanie zatrudnionych. Mniejsze firmy również bardzo często rezygnują z benefitów, które są dla nich zwyczajnie nieopłacalne.

Praca dla korporacji

Praca dla korporacji, zwłaszcza tych o międzynarodowym zasięgu i dużym prestiżu z pewnością należy do czegoś, czym można się pochwalić nie tylko wśród znajomych, ale i w CV. Dostęp do wielu klientów, a także budżet tego typu przedsiębiorstw sprawiają, iż rozwój pracowniczy jest tam niemal nieograniczony. Ponadto, ogromne firmy stawiają bardzo często na benefity pozapłacowe, a także przedsięwzięcia integrujące pracowników. Rynek pracy obecnie zdominowany jest przez oferty pracy pochodzące właśnie od dużych korporacji międzynarodowych. Osoby poszukujące pracę  nie powinni mieć więc problemu ze znalezieniem interesujących ich ogłoszeń. Wadą zatrudnienia w korporacji może być wszędobylski wyścig szczurów, który panuje w niemal każdym dziale i na każdym stanowisku. Problemem jest również utrudniona komunikacja, zwłaszcza z osobami decyzyjnymi i kierownictwem.

Artykuł sponsorowany