Kradną miejskie bratki

Miejskie bratki niektórym spodobały się tak bardzo, że nie mogli się oprzeć pokusie ich kradzieży

Jeszcze przed Wielkanocą odpowiedzialni za miejską zieleń pracownicy Pegimeku ozdobili Świdnik bratkami. Na rabatach, w donicach i gazonach pojawiło się ponad 6 tysięcy sadzonek. Różnobarwne kwiaty niektórym spodobały się tak bardzo, że postanowili je sobie zabrać.


1 kwietnia Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek, do którego zadań należy m.in. utrzymanie zieleni na terenie miasta, zakończyło sadzenie wiosennych kwiatów zakupionych przez Urząd Miasta Świdnika. Na place, skwerki i chodniki trafiło ponad 6 tysięcy bratków. Kolorowe kwiaty bez wątpienia zdobią miejską przestrzeń i cieszą oczy świdniczan. Jednak, jak przyznają władze spółki, zdarza się, że rabaty są okradane.

– Nie jest to może bardzo duża skala, ale trochę tych kwiatów znika, zwłaszcza w tych miejscach, których nie obejmuje zasięg miejskiego monitoringu – przyznaje Jerzy Irsak, prezes Pegimeku. – Zaobserwowaliśmy, że sporo kwiatów zginęło w okresie przedświątecznym, zaraz po nasadzeniu. Choć w porównaniu do ubiegłego roku skala tych kradzieży jest chyba mniejsza. Niemniej jednak nas to dziwi. W tym roku ładne bratki w sklepach ogrodniczych można było kupić po 1,50-2 zł. Zakładamy, że nie kradną młodzi, ale dorośli, którzy biorą kwiaty na działki. Choć tak naprawdę nie wiemy, czy w każdym przypadku to kradzież, a nie np. akt wandalizmu.

Tu rwanie wskazane

Niebawem na skwerach pojawi się jeszcze więcej nasadzeń. Kiedy zrobi się cieplej, wzorem ubiegłego roku Pegimek ozdobi miasto również ziołami. Donice z miętą, bazylią, oregano czy rozmarynem staną w kilku punktach Świdnika. Jak dodaje J. Irsak, z tych donic mieszkańcy będą mogli korzystać do woli.

– Pomysł z ziołami się sprawdził i będziemy go kontynuować. Nasadzenia rozpoczęliśmy od bratków, bo one są odporne na niewielkie przygruntowe przymrozki, ale jak tylko pogoda pozwoli, nasadzimy również zioła. Donice już są rozstawione i za jakiś czas będziemy je uzupełniać – zapewnia prezes Pegimeku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here