Kraj w stanie epidemii

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił na terenie całego kraju stan epidemii. Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy, za naruszenie rygorów kwarantanny będzie można dostać nawet 30 tysięcy złotych kary, a rząd będzie mógł tworzyć „strefy zero”, czyli zamykać miasta, w których są ogniska koronawirusa.


Zamknięte pozostają granice dla obcokrajowców, restauracje, hotele, placówki kultury i większość sklepów. Zakazane są zgromadzenia. – Te najbliższe, 2, 3 tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga – apelował premier. – Wprowadzenie stanu epidemii, to decyzja trudna, ale ważna i potrzebna – przekonywał. Przerażeni są przedsiębiorcy. W wielu branżach obroty spadły do zera. Rząd zapowiada wprowadzenie „tarczy antykryzysowej”, na którą chce przeznaczyć ponad 200 mld złotych. Jednak proponowane formy pomocy przedsiębiorcom są ich zdaniem dalece niewystarczające.

W ubiegłym tygodniu liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce do ponad 560, a w samym województwie lubelskim do 36 (stan na 22 marca). Ponad 2700 mieszkańców województwa poddanych było kwarantannie, a przeszło 5200 objętych nadzorem epidemiologicznym. Niestety z powodu koronawirusa w kraju zmarły kolejne dwie osoby (od początku epidemii 7). To i tak niezłe dane w porównaniu do tego co dzieje się w krajach Europy Zachodniej, a zwłaszcza we Włoszech, gdzie wirus zbiera śmiertelne żniwo. W samych Włoszech zakażonych jest już ponad 53 tys. mieszkańców, a liczba zmarłych zbliża się do 5 tysięcy i ciągle rośnie. Dzięki szybkiemu zamknięciu szkół, placówek kultury, granic i odizolowaniu Polaków tak czarny scenariusz raczej nam nie grozi, ale władze przestrzegają, że najgorsze jeszcze przed nami, a to jak będzie rozprzestrzeniać się wirus zależy teraz głównie od nas samych i tego czy będziemy przestrzegać zasad kwarantanny i izolacji oraz rygorów sanitarnych.

Urzędy przymknęły drzwi

W ubiegłym tygodniu większość urzędów zrezygnowała z bezpośredniej obsługi interesantów. Urzędnicy apelują, by w miarę możliwości sprawy załatwiać za pośrednictwem internetu. Dokumenty w wersji papierowej są przyjmowane od petentów do ustawionych w wejściu urn. Podobnie jest w Urzędzie Miasta Lublin, choć od tej zasady są pewne wyjątki.

– Ograniczenie nie dotyczy: zgłoszenia urodzenia dziecka, wydania dowodu osobistego oraz sporządzenia aktu zgonu. W tych sprawach pracownicy przyjmują osobiście – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Zgłoszenie urodzenia dziecka jest przyjmowane w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Leszczyńskiego 20 (pok. 104, I piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Dowód osobisty można odebrać tylko w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Leszczyńskiego 20, (pok. 5, parter) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. – W wydziale są przyjmowane osoby, które zgłoszą się po odbiór dowodu osobistego lub z wnioskiem o wyrobienie nowego dowodu w miejsce tego, który stracił ważność lub straci w ciągu najbliższych 30 dni – tłumaczy M. Głazik. Z kolei sprawy związane ze sporządzeniem aktu zgonu można załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Leszczyńskiego 20 (pok. nr 205, II piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 oraz w sobotę w godz. 8-14.

W pozostałych sprawach dokumenty trzeba składać za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) UM Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). W przypadku spraw związanych z rejestracją samochodu można to zrobić poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą PWPW – jeśli osoba posiada konto na platformie ePUAP, profil zaufany albo tzw. certyfikat kwalifikowany. Dokumenty można też składać za pośrednictwem poczty, a w sprawach, gdzie nie jest wymagany podpis – na adres mailowy: bom@lublin.eu.

Dla mieszkańców, którzy muszą załatwić pilną sprawę, w siedmiu miejscach udostępnione zostały specjalne pojemniki w kształcie urn. Można tam zostawiać dokumenty w zamkniętych kopertach. – W tych miejscach będą dostępne koperty i materiały biurowe, a pomocy udzielą pracownicy urzędu. Dokumenty można zostawić w budynkach przy: ul. Wieniawskiej 14, ul. Filaretów 44, ul. Franciszka Kleeberga 12A, ul. Szaserów 13-15, ul. Leszczyńskiego 20, ul. Magnoliowej 2 – w zakresie spraw Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności i ul. Czechowskiej 19 A – w zakresie spraw Wydziału Komunikacji – wylicza Monika Głazik.

Zamknięte place zabaw

Lubelski urząd miasta zdecydował się na zamknięcie miejskich placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu.

Ostatnio, wiosenna pogoda uśpiła czujność wielu rodziców, którzy masowo wychodzili ze swoimi pociechami na place zabaw, na których dzieci bawiły się wspólnie z rówieśnikami.

Do odwołania zostały więc zamknięte miejskie place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu. – Decyzja ta jest związana z tym, że koronawirus na powierzchniach plastikowych, metalowych, drewnianych lub szklanych utrzymuje się od 2 godzin do 9 dni. W tym czasie ma zdolność do zarażania – tłumaczy Grzegorz Jędrek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Przed zamknięciem, wszystkie place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu będące w utrzymaniu Urzędu Miasta Lublin, zostały zdezynfekowane. Place zabaw ogrodzono taśmą, zostały też umieszczone na nich tabliczki informacyjne o zakazie korzystania z powodu ryzyka zakażenia. Ratusz apeluje do mieszkańców o uszanowania zakazów i zachowanie należytej ostrożności.

Pamiętajmy, o ile spacery z dala od skupisk ludzi zalecają nawet lekarze, to spędzanie wolnego czasu w grupach – w obecnej sytuacji – należy traktować jako skrajną nieodpowiedzialność.

Epidemia okroiła rozkłady

Od minionej środy do odwołania w Lublinie obowiązuje nowy, okrojony rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Jest zbliżony do tego, który obowiązywał w czasie ferii zimowych. „Podstawowy moduł kursowania” głównych linii trolejbusowych i autobusowych w dni powszednie wynosi teraz 20 minut. Zawieszone zostało kursowanie linii trolejbusowej 152 oraz linii nocnych: N1, N2 i N3.

Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy zmiany „ogłoszeniem przez Ministra Zdrowia stanu zagrożenia epidemicznego i wyraźnie zmniejszonym popytem na usługi świadczone przez komunikację miejską, co potwierdzają prowadzone na mieście obserwacje pracowników ZTM”. – Obowiązujący od środy rozkład jazdy ma zapewnić podstawowe potrzeby komunikacyjne mieszkańców, w tym przede wszystkim zabezpieczyć dojazd i powrót do/z zakładów pracy – czytamy na stronie internetowej ZTM-u.

Urzędnicy apelują o zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy przed wyjściem na przystanek. Zaznaczają też, że „sytuacja w komunikacji miejskiej jest stale monitorowana i dalsze decyzje będą podejmowane adekwatnie do zmieniających się warunków”.

Nie wszystkich przekonują argumenty podnoszone przez ZTM. Okrojenie rozkładów skrytykował Leszek Barczak, jeden z wiernych Czytelników „Nowego Tygodnia”. Mężczyzna skontaktował się w tej sprawie z naszą redakcją. – Okrojenie rozkładów to zła decyzja. Autobusy będą bardziej stłoczone, przez co wzrośnie prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem. Nie każdy może przecież zostać w domu. Ludzie muszą się przemieszczać np. do pracy. Nie wszyscy mają samochód – komentuje nasz Czytelnik.

Lubelscy pasażerowie muszą się liczyć również z innymi niedogodnościami. Bezpośrednia obsługa klientów została „ograniczona do minimum”. Biuro obsługi klienta i punkt sprzedaży biletów przy ulicy Nałęczowskiej można odwiedzać tylko w godzinach 11-13. Nie jest wykluczone, że zostaną wprowadzone dalsze ograniczenia. Pracownicy ZTM-u zachęcają do kontaktu telefonicznego. Można dzwonić pod numer 81 466 29 23 lub 81 466 94 64.

Przypomnijmy, że utrudnień jest więcej. Na przykład do odwołania nie kupimy biletów komunikacji miejskiej u kierowcy. W autobusach i trolejbusach wprowadzono też specjalne strefy, mające oddzielić kierowców od pasażerów.

Lubelska tarcza antykryzysowa

Epidemia koronawirusa dotkliwie doświadcza przedsiębiorców. W wielu firmach działających w branży gastronomicznej, hotelarskiej, handlowej, kulturalnej, transportowej przychody spadły do zera. Działalność musiało również zawiesić wiele punktów usługowych.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiada wprowadzenie Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców. Jednym z jego ważniejszych „składników” ma być możliwość okresowego zwolnienia z płatności czynszu najemców lokali należących do gminy, z branż objętych zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Elementem pakietu ma być również możliwość odroczenia terminów płatności czynszu najemcom lokali należących do gminy wraz z możliwością rozłożenia tych płatności na raty. Trzy inne udogodnienia mają być uzależnione od zmian w ustawach. Chodzi o „możliwość odroczenia terminów płatności lokalnych podatków oraz ewentualne rozłożenie tych płatności na raty”, „możliwość przesunięcia terminu płatności opłaty z tytułu użytkowania wieczystego” czy „możliwość rozłożenia na raty płatności z tytułu użytkowania wieczystego”. Wsparcie będzie przyznawane na wniosek przedsiębiorcy.

– Trudno w tym momencie oszacować straty i konsekwencje, jakie obecna sytuacja epidemiologiczna będzie miała dla właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych, branży turystycznej i kulturalnej – napisał prezydent Żuk w liście wystosowanym do lokalnych przedsiębiorców zapewniając, że zdaje sobie sprawę, że zagrożona jest nie tylko płynność finansowa, a wręcz istnienie wielu firm.
Ratusz stworzył już specjalną stronę internetową dedykowaną lubelskim przedsiębiorcom. Pod adresem www.zostanwdomu.lublin.eu można znaleźć oferty lokalnych przedsiębiorców, skierowane zwłaszcza do osób przebywających w domach.

Zjednoczeni w trudnych czasach

W tych trudnych dla wszystkich czasach w Lublinie wiele osób chce dzielić się dobrocią i oferuje swój czas lub pomoc w zorganizowaniu zakupów osobom starszym, niesprawnym, samotnym matkom, ubogim i chorym. Główny Inspektor Sanitarny zachęca seniorów by pozostali w swoich domach. Warto w tym trudnym czasie prosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Co jednak zrobić w sytuacji gdy nie możemy na nikogo liczyć? Wtedy można zadzwonić po pomoc m.in. do lubelskiego MOPR-u. Wystarczy zatelefonować pod następujące numery: tel. 81 466 53 30, 882 431 094 lub przesłać wiadomość na adres poczty e-mail: aszema@mopr.lublin.eu

W zrobieniu zakupów, w sklepie i aptece pomogą też młodzi wolontariusze z Centrum Wolontariatu. Po pomoc można zadzwonić w godzinach 09.00-16.00 pod numer telefonu 81 534 26 52. Wolontariusze oferują też jednorazowe wsparcie w opiece nad dziećmi np. podczas wyjścia po zakupy czy do apteki. Zgłoszenia przyjmowane są też w godzinach 09.00-16.00 pod numerem telefonu 81 534 26 52.

Z zakupami do domu przyjdą też wolontariusze Caritas – trzeba zatelefonować pod numer telefonu 668 770 774 lub wysłać e– maila na adres wolontariat.lublin@caritas.pl. W Caritas można także zamówić ciepły obiad z dowozem do domu korzystając z cateringu „Anielskie Smaki”. Wystarczy odwiedzić stronę internetową www.anielskiesmaki-catering.pl wybrać obiad i zamówić pod nr telefonu 660 188 077 lub 668 336 358. Minimalna kwota zamówienia to 35 zł (kierowca nie wchodzi do domu/mieszkania).

7 tys. przy Widzialnej Ręce

W Lublinie od ponad tygodnia sprawnie funkcjonuje otwarta dla wszystkich grupa pomocowa „Widzialna Ręka”. Jej członkowie poprzez Facebook komunikują się, oferując bezpłatną pomoc. Obecnie jest w niej ponad 7 tysięcy osób oferujących m.in. wyprowadzanie psa czy bezpłatne porady prawne. Założyła ją nauczycielka z Lublina Małgorzata Goławska.

Po pomoc żywnościową – paczki z trwałymi produktami takimi jak mleko, makarony, kasze można zgłosić się do PCK . Punkty wydawania produktów dostępne są w Lublinie przy ul. Puchacza 6 i Bursaki 17. Szczegóły pod numerem telefonu: (81) 532-08-27; 530 955 554.

W czasach lęku – bezpłatne porady psychologiczne

Bezpłatnej pomocy psychologicznej dla mieszkańców Lublina udziela Specjalistyczna Poradnia dla Rodzin – tel. 81 466 55 48, kom. 603 780 650. Od 20 marca bezpłatnej pomocy psychologicznej udziela także Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, które uruchomiło dla mieszkańców Lublina dodatkowe linie pomocy psychologicznej. Można dzwonić w następujące dni tygodnia: wtorki: godz. 7.00-13.00 tel. 796 681 435 (dyżur interwencyjny, socjalny), godz. 13.00-19.00 tel. 796 679 896, w środy: godz. 7.00-13.00 tel. 576 705 528, godz. 13.00-19.00 tel. 576 704 832, w czwartki: godz. 7.00-13.00 tel. 534 803 933 i godz. 13.00-19.00 tel. 576 705 517, w piątki w godz. 7.00-13.00 tel. 534 803 920 i godz. 13.00-19.00 tel. 534 803 934.

Ważna wiadomość: uległ zmianie numer całodobowego Telefonu Zaufania. Dyżury psychologiczne Telefonu Zaufania świadczone są obecnie pod numerami: tel. 733 588 900 (całodobowo, 7 dni w tygodniu) oraz pod numerem tel. 733 588 600 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-19.00). W sprawach interwencyjnych pomoc jest udzielana pod numerami: tel. 81 466 55 46 oraz tel. 81 466 55 47.

Telefoniczne darmowe wsparcie psychologiczne oferuje również Centrum Wolontariatu w Lublinie. Pomoc świadczona jest w godzinach 8. 00 – 20,00. Pod numerem telefonu 663 551 680 dyżurują doświadczeni psychologowie.

Bezpłatna pomoc prawna – online

Bezpośrednia obsługa klientów w miejskich punktach nieodpłatnej pomocy prawnej (również w zakresie mediacji) została zawieszona. Osoby, które chcą uzyskać taką pomoc, mogą ją otrzymać wyłącznie za pomocą środków komunikacji na odległość (telefon, e-mail, komunikator internetowy). W tym celu należy przesłać skan podpisanego oświadczenia wraz z wnioskiem o potrzebie uzyskania porady na adres: pomocprawna@lublin.eu.

Wzór oświadczenia wraz z wnioskiem o potrzebie uzyskania porady prawnej na odległość oraz wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej lublin.eu w zakładce Nieodpłatna pomoc prawna. Więcej informacji pod nr tel. (81) 466 12 10.

Lubelska kultura w Internecie

Uziemionym w domach na pomoc on-line przychodzą animatorzy kultury. Można np. spróbować nauczyć się grać na ukulele. Lekcji video na Facebooku codziennie o godz. 12.00 udziela Sylwia Laskok z pracowni CK „Sztuczka”. W Internecie lubelscy twórcy uczą także sztuki pięknego pisania – lekcje pisania prowadzi Calligrafather, czyli Adam Poręba. Wystarczy wejść na profil Calligrafather codziennie o godzinie 10.00. Fundacja „Via Jagiellonica” nie zrezygnowała ze swoich piątkowych spacerów, przeniosła je jednak do Internetu. W najbliższy piątek o godzinie 20:00 organizatorzy zapraszają na kolejny wirtualny spacer lubelskimi traktami w Europie. Wystarczy o godz. 20 śledzić wydarzenie na Facebooku.

Świdnik na razie bez zakażeń

W Świdniku i powiecie świdnickim na razie nie ma żadnych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 60 osób jest poddanych kwarantannie, a przeszło 120 jest objętych nadzorem epidemiologicznym (stan na 22. marca).

Na szczeblu powiatu organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego jest starosta realizujący te działania przy pomocy powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego.

– W zeszłym tygodniu spotykaliśmy się praktycznie codziennie, jednak ze względów bezpieczeństwa, staramy się ograniczać do telekonferencji. Jesteśmy w stałym kontakcie z burmistrzami i wójtami gmin. Cieszę, się, że wszyscy rozumiemy trudną sytuację i podejmujemy szereg decyzji, aby maksymalnie spowolnić tempo rozprzestrzeniania się wirusa, ciągle dbając o bezpieczeństwo mieszkańców. Tak jest chociażby w przypadku Świdnika, gdzie pojawiły się ulotki i plakaty dotyczące możliwości uzyskania pomocy – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

Samorządy wsparły szpital

W zeszłym tygodniu władze powiatu przekazały pracownikom świdnickiego sanepidu posiłki od Galerii Smaków. Pracownicy będą otrzymywać je codziennie i tak długo, jak tylko trzeba. Takim symbolicznym gestem włodarze powiatu chcą podziękować im za ogrom pracy.

Od wtorku, 17 marca, interesanci w Starostwie Powiatowym w Świdniku są przyjmowani indywidualnie, tylko w wyjątkowych sprawach, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym z pracownikami starostwa. Jednocześnie zamknięte dla petentów są wydziały zamiejscowe w Piaskach. Wszelkie sprawy przekierowane są do centrali w Świdniku.

Od 18 marca Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Świdniku świadczy telefoniczne wsparcie psychologiczne. Pomoc świadczona jest przez specjalistów od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 – 19.30, pod numerem telefonu: 781 651 711. W sytuacjach trudnych, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu, będzie możliwość odbycia konsultacji za pośrednictwem innych kanałów teleinformatycznych.

Starosta dodaje, że wspólnie z dyrektorem SP ZOZ w Świdniku zdecydowali o przeznaczeniu 300 tys. zł. dotacji na doposażenie placówki. Podobną decyzję, o przekazaniu szpitalowi przez miasto 350 tysięcy zł, podjął burmistrz Waldemar Jakson. Za te pieniądze zakupiony zostanie dodatkowy sprzęt oraz środki ochrony dla pracowników szpitala.

W pełnej mobilizacji jest również miasto

Miasto prowadzi akcję pomocy osobom w kwarantannie. Do podopiecznych MOPS i seniorów pozostających w domach trafiają żywność i środki czystości. Potrzebni są wolontariusze, którzy pomogą w tych wszystkich działaniach. Chętni mogą dzwonić pod numer telefonu 81 751 76 43 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail urzad@e-swidnik.pl.

W ramach akcji informacyjnej radni i przedstawiciele władz miasta roznosili ulotki do skrzynek z informacjami skierowanymi do starszych, samotnych osób nie wychodzących z domu i nie mogących liczyć na pomoc rodziny i sąsiadów.

Ulotka zawiera przydatne numery telefonów np. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku oraz Miejskiego Centrum Profilaktyki w Świdniku. Pierwsza placówka udziela potrzebującym osobom starszym pomocy w zakresie dostarczenia zakupów, niezbędnych artykułów spożywczych i higienicznych. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00 pod numerami telefonów: 570 22 61 33 lub 570 85 65 19. Z kolei MCP udziela seniorom pomocy psychologicznej. Zgłoszenia również są przyjmowane telefonicznie, w tych samych dniach i godzinach pod nr tel. 81 468 77 96.

Miasto szykuje również pakiet pomocy dla świdnickich przedsiębiorców, co oznacza, że będą ulgi w podatkach lokalnych oraz dla osób działających w miejskich lokalach.

Z kolei strażnicy miejscy pilnują by mieszkańcy nie korzystali z zamkniętych na czas kwarantanny placów zabaw i zewnętrznych siłowni, a pracownicy Pegimeku prowadzą akcję dezynfekcji miejskich ławek.

Emilia Kalwińska, Monika Skrażyńska, Grzegorz Rekiel, Joanna Niećko

Ważne numery

W związku z epidemią koronawirusa Urząd Miasta w Lublinie informuje o ważnych numerach telefonów dla seniorów i osób niesamodzielnych.

Pod poniższymi numerami można otrzymać wsparcie w zakresie codziennego funkcjonowania oraz wsparcie psychologiczne.

81 466 30 50, 697 620 669 – Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych, Urząd Miasta Lublin, czynny w godz. 7.30 – 15.30, wsparcie dla seniorów i osób niesamodzielnych

81 46 66 999 – Tele60+, czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 17.00 – 20.00, wsparcie dla seniorów

81 466 53 30 oraz 882 431 094 – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, wsparcie seniorów i osób niesamodzielnych

81 466 55 46, 81 466 55 47, 81 466 55 48 – Centrum Interwencji Kryzysowej oraz Specjalistyczna Poradnia dla Rodzin, czynne od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 – 19.00, pomoc psychologiczna

733 588 900 – całodobowy Telefon Zaufania

733 588 600 – Telefon Zaufania, czynny w godz. 7.00 – 19.00

Dodatkowe linie telefoniczne Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie: 796 681 435 – dyżur interwencyjny, socjalny, czynny wtorek w godz. 7.00 – 13.00; 796 679 896 – czynny wtorek w godz. 13.00 – 19.00; 576 705 528 – czynny środa w godz. 7.00 – 13.00; 576 704 832 – czynny środa w godz. 13.00 – 19.00; 534 803 933 – czynny czwartek w godz 7.00 – 13.00; 576 705 517 – czynny czwartek w godz. 13.00 – 19.00; 534 803 920 – czynny piątek w godz. 7.00 – 13.00; 534 803 934 – czynny piątek w godz. 13.00 – 19.00

Inne istotne numery: 693 397 185 – całodobowy telefon alarmowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie

800 190 590 – infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia

81 528 76 19, 535 287 620 – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie, czynny w godz. 8.00 – 15.00, pomoc psychologiczna i pedagogiczna EM.K.