Janina Boroś z Krasnegostawu znalazła się wśród tegorocznych laureatek Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. To najwyższe wyróżnienie jakie mogą otrzymać ludowi artyści.
Uroczysta gala wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga odbędzie się 9 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz samorząd województwa mazowieckiego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej oraz jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Patronem tegorocznej edycji nagrody jest Program 2 Polskiego Radia.
Już dziś wiadomo, że wśród wyróżnionych znajdzie się Janina Boroś z Krasnegostawu. Pani Janina to twórczyni plastyki obrzędowej specjalizująca się w pisankach rytowniczych, palmach i wycinankach, tworzy także firanki i ozdoby choinkowe, a jako poetka publikuje w „Twórczości Ludowej” (jest autorką tomiku „Za wszystko dziękuję Ci Boże”). Sztuką ludową pasjonuje się od dzieciństwa, tworzy od ponad 40 lat. Wielokrotnie nagradzana w konkursach na palmę i pisankę wielkanocną, w przeglądach twórczości ludowej, a także ogólnopolskim konkursie poetyckim im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”.
Podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie w 2014 r. została wyróżniona nagrodą i dyplomem za kunszt artystyczny i zgodność tradycyjnych wzorów. Pani Janina otrzymała też Honorową Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2003), jest laureatką Powiatowej Nagrody „Kultura 2012” w kategorii „Twórca Kultury”, w 2016 r. odebrała Złoty Krzyż Zasługi, a w 2018 r. Odznakę „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” .Warto dodać, że Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. (kg)