Krótko z powiatu

PONIEDZIAŁEK, 8 CZERWCA. Powiat włodawski ma już pierwszych ozdrowieńców – troje wczasowiczów ze Śląska uznano za zdrowych i wrócili do domu, podobnie jak i jeden mieszkaniec Włodawy, który wrócił z zagranicy. Obecnie jest 35 osób poddanych kwarantannie domowej oraz trzy osoby jeszcze zakażone.

Punktualnie o godz. 9 rozpoczął się maturalny egzamin pisemny z j. polskiego w trzech szkołach powiatu włodawskiego – w I LO, w ZSZ nr 1 i II LO oraz w ZSCKR w Korolówce-Osadzie. Zaczęło obowiązywać rozporządzenie ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu włodawskiego. Określa się w nim obszar zapowietrzony w promieniu 3 km wokół ogniska w Różance (gm. Włodawa) i obszar zagrożony o promieniu 7 km poza obszarem zapowietrzonym.

WTOREK, 9 CZERWCA. O godz. 9. rozpoczęła się matura z matematyki w szkołach powiatu. Przystąpiło do niej prawie dwustu uczniów w trzech szkołach. O godz. 10 środki ochrony (1000 maseczek) z Zakładu Karnego we Włodawie zostały przekazane dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa we Włodawie. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej we Włodawie. Dotyczyła podjęcia trzech uchwał, w tym ws. utrzymania bezpieczeństwa i czystości w mieście.

ŚRODA, 10 CZERWCA. Trwają ostatnie (do piątku, 12 czerwca) zgłoszenia na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach prezydenckich zarządzonych na 28 czerwca. Burze połączone z intensywnymi opadami deszczu i lokalnym gradem na terenie całego powiatu.

CZWARTEK, 11 CZERWCA. Boże Ciało, procesja – ok. dwóch tysięcy wiernych przeszło głównymi ulicami miasta z jednego kościoła do drugiego. Znaczna część bez maseczek. Pierwszy przypadek utonięcia w J. Białym w Okunince w tym roku. Ofiarą okazał się 27-letni mieszkaniec Mazowsza. Utonął, pomimo reanimacji, w biały dzień tuż przy głównym pomoście. Popołudniowe i wieczorne burze spowodowały sporo zniszczeń w powiecie. W Wyrykach Adampolu drzewo spadło na budynek mieszkalny, przy okazji zrywając sieć elektryczną. Straty sięgnęły ok. 30 tys. zł.

PIĄTEK, 5 CZERWCA. Niektóre urzędy i instytucje tego dnia mają wolne; musiały jednak lub muszą ten dzień odpracować w wolną sobotę lub „poświęcić” jedną z sobót ustawowo wolnych w tym roku (np. 15 sierpnia). Tak było np. w UG w Wyrykach czy UG w Hannie. Powiat włodawski w ciągu tygodnia z niewielkimi zmianami w liczbie poddanych kwarantannie domowej (51 osób) i 5, które wyzdrowiały z 7 do tej pory zakażonych. Najcieplejszy dzień w tym roku. We Włodawie o godz. 13.00 zanotowano temperaturę w cieniu 29,6 st. C. (-)