Kryształowe Cegły rozdane!

Goście zarówno z kraju, jak i z zagranicy, nie zawiedli

W piątkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie rozstrzygnięta została XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu „O Kryształową Cegłę”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe w Lublinie. Wśród laureatów i wyróżnionych nie zabrakło lubelskich obiektów!

Konkurs „O Kryształową Cegłę” organizowany jest od 1999 roku. To największy, najbardziej reprezentatywny i najszerszy przegląd inwestycji budowlanych Europy Wschodniej, zarówno nowych, jak i modernizowanych czy rewitalizowanych, spośród których wyłaniane i nagradzane są te najlepsze. Z roku na rok rośnie liczba uczestników, którzy nie wahają się poddać swoich osiągnięciach międzynarodowej próbie i krytyce.

W 18. edycji zgłoszono 33 obiekty z trzech krajów: Polski, Ukrainy i Białorusi, które rywalizowały w dziesięciu kategoriach.

– Patrząc na rodzaj inwestycji, które zostały zgłoszone do konkursu, nasuwa się spostrzeżenie, że co roku te obiekty mają jakiś charakter, jest jakaś nić przewodnia. W tym roku jak nigdy wśród nominowanych przeważają obiekty realizowane nie na nowych terenach, rozwojowych dla miast i miejscowości, ale najczęściej w starych strukturach miejskich. Wraca moda na inwestowanie w śródmieściach – mówiła podczas gali do zaproszonych gości architekt Elżbieta Mącik, przewodnicząca kapituły konkursu. Podkreśliła także, że w obiektach mieszkalnych zgłoszonych do „Kryształowej Cegły” widoczna jest dbałość inwestorów o jakość wykonania części wspólnych obiektów.

– Do tej pory wszyscy kładli nacisk na otoczenie, elewację, na zewnętrzny wygląd i charakter budynków. W tej chwili mamy do czynienia z normalnymi projektami aranżacji tych części wspólnych, holi wejściowych, klatek schodowych. Aranżowane jest oświetlenie, najczęściej nie poprzez prosty sposób, ale pośredni, ukryty. Bardzo starannie opracowywane są systemy numeracji mieszkań, hole recepcyjne. Specjalnie są opracowywane przestrzenie przedwejściowe do klatek schodowych – zaznaczała Elżbieta Mącik.

Przewodnicząca kapituły podkreśliła, ze prawie we wszystkich obiektach, które zostały zgłoszone, analizowana jest energooszczędność. – Stosowane są systemy fotowoltaniczne, pompy ciepła, różnego rodzaju urządzenia. Myśli się już o kosztach eksploatacji budynku, a nie tylko koszcie wykonawstwa. Zwracaliśmy na to uwagę już od pierwszej edycji konkursu – dodała Elżbieta Mącik.

Wśród laureatów i wyróżnionych w tegorocznym konkursie nie zabrakło lubelskich obiektów!

Pierwsze miejsce w w kategorii „budynki mieszkalne” zajęły „Nowe Sokolniki” z ul. Nowy Świat 38. Inwestycja zrealizowana została przez MAK Dom Holding SA, a zaprojektowana przez Pracownię Architektoniczną Arkada. Wykonawcą prac była SKANSKA SA.

W kategorii „zespołów budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych” zwyciężyła „Nowa Krańcowa” z ul. Krańcowej 107, 107 A i 107B (inwestor – Dom Lublin, biuro projektowe – Biuro Architektoniczne PLEWA, wykonawca – Zakład Usługowo-Handlowy EKSAM Marek Suszek). W tej kategorii na drugiej pozycji uplasował zespół budynków przy ul. Jantarowej 29 i 31 (inwestor – SM Rudnik, biuro projektowe – Inwel-Lublin, wykonawca – Ekbud), a na trzeciej zespół budynków przy ul. Operowej 4, 6, 8, 10, 12 (inwestor – Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa OAZA, biuro projektowe – Biuro Projektowo-Usługowe Baszta, wykonawca – P.W. Sanitex).

Za najlepszy obiekt użyteczności publicznej uznano miejski żłobek przy ul. Zelwerowicza 2 (inwestor – Gmina Lublin, biuro projektowe – Autorskie Biuro Architektury Investrojekt Partner 6, wykonawca – Budimex).

W kategorii „budynek biurowo-usługowy” pierwsze miejsce zajął obiekt z ul. Spokojnej 2 (inwestor – Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe Orion Edward Leńczuk, biuro projektowe – Bieńkowski-Lis-Mierzwa Architekci, wykonawca – Orion SA).

W kategorii „obiekty zdrowia” wśród sześciu zgłoszonych pierwsze miejsce zajęło Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki 4 (inwestor – Uniwersytet Medyczny w Lublinie, biuro projektowe – Pracownia Architektoniczna 1997, wykonawca – SKANSKA SA).

Nagrodami specjalnymi w kategorii „remonty i modernizacje” wyróżniono kamienicę „Pawia 25” (inwestor – Pawia Sp. z o.o., biuro projektowe – Ochal Architekci, wykonawca – Riders-Bud Mariusz Nenckarski), a także pawilon usługowy przy ul. Leonarda 16 na LSM-ie (inwestor – Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, biuro projektowe – Pracownia Architektoniczna Arkadia, wykonawca – Jobi System Maciej Cykowski). KB

Laureaci 18. edycji konkursu „O Kryształową Cegłę”

budynki mieszkalne

1. miejsce: „Nowe Sokolniki”, ul. Nowy Świat 38 D, Lublin

2. miejsce: budynek mieszkalny, ul. Koszary 64 A, Zamość

wyróżnienia: budynki przy ul. Jantarowej 37 w Lublinie oraz przy ul. Grabskiego 104 w Rzeszowie

budynki mieszkalno-usługowe

1. miejsce: Avalon Lux przy ul. Bojkiwska 30 B, Lwów

2. miejsce: budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Franka 53 w Łucku

3. miejsce: budynki mieszkalno-usługowe A i B przy ul. Wojciechowskej 5 w Lublinie oraz przy ul. Niżanowskiego 2 w miejsowości Stryj na Ukrainie

wyróżnienie: budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Budonogo 28 w Grodnie (Białoruś)

budynki mieszkalne niskobudżetowe

1. miejsce: budynek wielorodzinny przy ul. Chełmskiej 21A we Włodawie

2. miejsce: budynek mieszkalny przy ul. Króla Kazimierza Jagiellończyka 6 C w Radzyniu Podl.

zespoły budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych

1. miejsce: zespół budynków „Nowa Krańcowa” przy ul. Krańcowa 107, 107a, 107b w Lublinie

2. miejsce: zespół budynków przy ul. Jantarowej 29 i 31 w Lublinie

3. miejsce: zespół budynków przy ul. Operowej 4, 6, 8, 10, 12 w Lublinie oraz przy ul. Lisyneckiej we Lwowie

obiekty użyteczności publicznej

1. miejsce: żłobek przy ul. Zelwerowicza 2 w Lublinie

wyróżnienie: pawilon wystawienniczo-targowy przy Al. Maszerowa 2 w Brześciu

budynki biurowo-usługowe

1. miejsce: budynek biurowo-usługowy przy ul. Spokojnej 2 w Lublinie

2. miejsce: budynek mieszkalno-usługowy Zig Zak House przy ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 38 w Rzeszowie

3. miejsce: budynek Urzędu Kontroli Podatkowej przy ul. Małej 2/1 w Brześciu

remonty i modernizacja

nagroda specjalna: Kamienica „Pawia 25” w Lublinie oraz pawilon usługowy przy ul. Leonarda 16 w Lublinie

obiekty zdrowia

1. miejsce: Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki 4 w Lublinie

2. miejsce: Pałac Nałęczów – Centrum Opieki i Rehabilitacji przy ul. Strzelce 41 w Nałęczowie oraz kryty basen w sanatorium „Nadzieja” w Brześciu

3. miejsce: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego przy ul. Suwarowa 55 w Brześciu

obiekty przestrzeni publicznej

1. miejsce: Lokalny Dworzec Autobusowy przy ul. A. Towarnickiego w Rzeszowie
nagroda specjalna: pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Piłsudskiego w Zamościu

ekoinwestycje – Partnerstwo dla Natury

nagroda specjalna: elektrownia wiatrowa w miejscowości Stary Sambir oraz farma fotowoltaiczna – Baza PwiK przy ul. Oficerskiej 16A w Olsztynie